Cvičenie 20: Zaujímaví ľudia a vaša vzťahová mena

Cvičenie 20: Zaujímaví ľudia a vaša vzťahová mena

 1. Rozpíšte si veľkú víziu na jej jednotlivé ciele.
 2. Ku každému z cieľov si napíšte mená ľudí, ktorí tento cieľ dobre poznajú a mohli by vám byť nápomocní pri jeho dosahovaní, pretože napríklad sami za ním idú a privítali by vašu podporu. Niektorých poznáte, s niektorými ste sa ešte nestretli.
 3. Ku každému z tých mien si napíšte, na čo by daná osoba zareagovala priaznivo. Čo ich zaujíma? Čo by im dokázalo pomôcť pri dosahovaní ich vlastných cieľov?
 4. Urobte si predstavu o tom, čo je vaša „vzťahová mena“:
  Čo dokážete mimoriadne dobre?
  ………………………………………………………..
  K akým informáciám, ktoré by mohli byť užitočné pre iných, máte prístup?
  ………………………………………………………..
  Akých ľudí poznáte, ktorí by mohli byť cenná známosť pre iných?
  ………………………………………………………..
 5. Porovnajte svoju „vzťahovú menu“ s potrebami podporných ľudí na vašom zozname. Kde sa prekrývajú?
 6. Urobte si plán, kde a ako oslovíte ľudí z vášho zoznamu a vybudujete si k nim vzťah. Prezentujte sa ako to, čo je pre nich zaujímavé – svoju „vzťahovú menu“ dávajte dobrovoľne, bez očakávania protislužby. Preddavkujte ochotu a dôveru, aby ste svojich nových známych mohli osloviť s tým, čo potrebujete vy.
 7. Udržiavajte svoju sieť známostí aktívnu: z času na čas sa ozvite s informáciami, ktoré sú pre toho druhého zaujímavé a užitočné. Tak svojim známym dávate pocit, že sú pre vás dôležití a že s vašou podporou môžu počítať – a ľudia majú tendenciu poskytnutú službu oplatiť službou rádovo väčšou.
%d blogerom sa páči toto: