„Predstav si, že máš schopnosť vnímať svet inými očami zakaždým, keď sa tak rozhodneš. Zakaždým, keď otvoríš oči, vidíš svet okolo seba inými očami.“ – don Miguel Ruiz
Obvykle sa pozeráme na svet stále z toho istého uhla pohľadu – očami falošnej osobnosti, ktorá bola na nás nahádzaná ako obmedzujúca omietka výchovou a spoločenskými zvyklosťami/ideológiou. Nikto nás neučí meniť uhly pohľadu. A tak z reality vnímame vždy ten istý výsek – až si nakoniec začneme myslieť, že náš výsek je realita. Jediná, aká existuje.
Nie je to zlé, ak sa na vás výchovou a skúsenosťami nenalepili negatívne presvedčenia. Ale pretože spoločnosť potrebuje mať ľudí jedného razenia („stádo ovcí“), aby ich lepšie zvládala, je vysoko pravdepodobné, že tých negatívnych presvedčení na nás nahádzala poriadne…
Nastal čas zmeniť to. Inak sa uzavrieme v škaredom svete nedostatku, neznášanlivosti, bolesti a osamelosti.
Ale ako sa naučiť meniť uhly pohľadu na požiadanie? Technika je v podstate dosť jednoduchá – rozkýveme dominanciu toho nášho terajšieho 🙂 . Ako?
Keď máte chvíľku voľna, povedzte si, na čo sa budete vnímaním sústreďovať. Tu je niekoľko možností:
- na detaily
- na celok
- na spôsob, akým veci navzájom súvisia
- na svetlo (osvetlenú stránku vecí, odblesky)
- na tiene (toltécka technika zízania do tieňov)
- na červené veci (modré, zelené, žlté, …)
- na ceruzky
- na ľudské tváre
- na istú časť tela okolitých ľudí (voľte rozumne, aby ste nebehali s monoklom 😛 !)
- na kúty miestností
- na vzduch (obdoba zízania do tieňov a dosť ťažká záležitosť; predohra k vnímaniu energie)
- atď.
Robte si cvičenia. Najprv hodinku, potom to predlžujte na celý deň, ale nikdy neprekračujte hranice jedného dňa, inak sa môže stať, že jednoducho starý uhol pohľadu nahradíte týmto novým, pretože ste si naň medzičasom už zvykli.
Cieľom tu nie je zmeniť uhol pohľadu, ale naučiť sa emulovať toľko uhlov pohľadu, koľko dokážeme – na povel. To nám v budúcnosti vo vypätých situáciách dáva možnosť voľby, či budeme reagovať emocionálne alebo racionálne. (Je to aj súčasť toltéckej techniky ne-robenia.)
Ak chcete, napíšte, aké uhly pohľadu ste vymysleli a čo čo to s vami urobilo. 🙂