Poznatok

Takmer všetko, čo v živote robíte, sa dá vylepšiť

()

Článok 3 z 6

Už sme si povedali o rámci, v ktorom sa denne pohybujeme – a ako nás obmedzuje. Na jednej strane tu boli imitované správania, predsudky a predpoklady a bludidlá, ktoré sa do nás dostávajú indoktrináciou, na druhej strane tu je naša kultúra a naša reč, ktorá tiež istým spôsobom obmedzuje prístup k realite.

Teraz sa poďme pozrieť na nástroj, ktorý nám to pomôže zmeniť.

S počítačom dnes už robí azda každý. Niektoré počítače sú dnes vreckové a volajú sa smartfón 🙂 . Ale či veľký počítač alebo smartfón, oboje pozostáva z dvoch súčastí. Jedna je hardvér (súčiastky, obrazovečka, skrinka), druhá je softvér (programy alebo aplikácie, ktoré sa do počítača nahvízdajú a potom všeličo robia). Hardvér bez softvéru je nám akurát tak na ometanie prachu; softvér bez hardvéru podobne. Jedno bez druhého nemá zmysel, netvorí a nie je funkčné.

Ľudská myseľ sa v tomto neodlišuje. Tiež má svoj hardvér a softvér. Hardvérom našej mysle sú naše presvedčenia. Softvérom sú naše denné rutiny/zvyklosti.

Keď chcete vylepšiť svoj počítač, máte na to dva spôsoby. Prvý je, že vyberiete zastarané súčiastky a nahradíte ich novými: väčšou pamäťou, lepšou grafickou kartou. Pre našu myseľ to znamená, že vyberiete nejaké presvedčenie, ktoré vás obmedzuje a potláča, dáte ho zožrať psovi a nainštalujete si presvedčenie, ktoré vás bude posilňovať a podporovať. To, čo sme si hovorili o vplyve našej kultúry a prostredia a o bludidlách, nám pomôže zistiť, čo nás obmedzuje.

Ale počítač môžeme vylepšiť tým, že si kúpime vyššie verzie programov (alebo nové programy), nahvízdame ich na disk a robíme veci, ktoré sme doteraz robiť nemohli – pozdvihli sme softvér na novú úroveň fungovania. Pre našu myseľ by to znamenalo vytvoriť si nový spôsob, ako robiť to, čo potrebujeme urobiť. Vezmite si svoj každodenný život. Vstávate určitým spôsobom, raňajkujete určitým spôsobom, idete do práce určitým spôsobom, pracujete určitým spôsobom, čítate určitým spôsobom, zabávate sa určitým spôsobom, idete spať určitým spôsobom… A viete, čo? Tie „určité spôsoby“, ktoré denne používate, vás dostali presne tam, kde dnes ste – ale nedokážu vás dostať nikam inam!  Problém väčšiny ľudí je, že keď si raz vytvoria nejakú rutinu, už ju nemenia – a potom sa čudujú, že všetko stále zostáva v starých koľajach. Rok po roku až do penzie.

Pritom všetko, čo dnes robíte, sa dá robiť aj lepšie. Inak. A len čo to začnete robiť inak, začnú sa veci hýbať dopredu. Začnete rásť a dosahovať to, o čom ste dovtedy mohli len snívať. Na všetko existuje lepší návod: ako urobiť viac pri menšom strese, ako cvičiť tak, aby ste z toho mali viac, ako spať lepšie a dostať to isté množstvo spánku za kratšiu dobu – a tým si uvoľniť cenný čas…

Takmer všetko, čo v živote robíte, sa dá ako systém aktualizovať a vylepšiť.

Napriek tomu to väčšina ľudí nerobí. Držia sa tých istých presvedčení a toho istého spôsobu fungovania po celý život a dúfajú, že nejakým zázrakom začnú dostávať iné, lepšie výsledky.

Osobný rast/sebarozvoj sa zakladá na tom, že sústavne skúmame to, čo máme v hlave, a keď to celkom nevyhovuje, nahrádzame to niečím lepším.

Takže pri sebarozvoji sa zaoberáme dvoma vecami: našimi modelmi reality (presvedčeniami) a spôsobom života (teda tým, ako deň po dni fungujeme).

Teda odpovedáme na otázky, ako vyzerajú naše presvedčenia o sebe a svete, ktoré riadia spôsob, akým na veci reagujeme a ako sa v svete pohybujeme. Naše modely reality sú úžasná vec. Svet, ktorý vnímame, je produktom našich presvedčení. Ak zmeníme tieto presvedčenia, tak sa doslova zmení svet, v ktorom sa pohybujeme.

Spôsob života sú všetky tie naučené rutiny a reakcie, ktorých sa dnes držíme. Každá z nich sa dá vylepšiť, ak treba. Napríklad sme si mohli doteraz myslieť, že „meditácia“ vyzerá istým spôsobom, alebo že „cvičenie“ musí vyzerať istým spôsobom. Alebo, ešte prozaickejšie, že strava potrebuje vyzerať istým spôsobom. Potom sa z nás jedného dňa stanú vegáni – a odrazu sa stará rutina zmení, nahradí sa novou a my fungujeme inak! Ľudia večne nad niečím špekulujú a pokúšajú sa to optimalizovať. Ak sa neuzavrieme novotám, ak zostaneme pružní a otvorení, dokážeme zo života vyťažiť oveľa viac.

Ak chceme dosiahnuť viac alebo niečo iné, potrebujeme sa sústavne zaoberať našimi presvedčeniami i rutinami a sústavne ich zlepšovať. Potrebujeme sa vystavovať stále novým informáciám a podnetom a to, čo sa nám páči, prevziať do svojho spôsobu fungovania.

Ja som sa tak napríklad zúčastnila na prednáške Robina Sharmu, kde rozprával o tom, ako si on delí svoj čas, aby bol efektívnejší. Napríklad že ráno vstáva o hodinu skôr, 20 minút medituje, 20 minút cvičí a 20 minút sa vzdeláva (napr. čítaním). To sa mi tak zapáčilo, že som si aspoň niečo z toho zaviedla do svojich vlastných rutín a dnes každé ráno asi polhodinku čítam (a preto vznikajú nové projekty) a nejakých 10 minút cvičím. Len tú meditáciu ráno som nejako nedala, ale neskôr som sa zapísala do tréningu so Soniou Riocotti a tá mi „naordinovala“ ráno a večer vedenú meditáciu a medzitým ešte nejaké neuromantry. Raňajšiu meditáciu zasa veselo sabotujem, ja proste ráno meditovať nebudem, ale večernú som robila pravidelne – a po asi mesiaci sa mi odrazu aktivoval tok kundalíní… (Nevedela som, ale potom som to v inom kurze dostala vysvetlené 😉 .)

Ak sa chcete pohnúť vpred, potrebujete sa naštartovať netradičnými aktivitami. A k téme modelov reality a spôsobu života sa vrátime v ďalšom článku.

Ako sa vám páči článok?

Pre vyhodnotenie zakliknite počet hviezdičiek.

Priemerné hodnotenie / 5. Počet hlasov:

Hodnoťte ako prví!

Pridaj komentár

Sú veci medzi nebom a zemou... a volajú sa "nekopírovať". :-)
%d blogerom sa páči toto: