Poznatok

3 spôsoby, ako si vybudovať sebadôveru

()

„Každý vo vašom živote má potenciál zradiť vás.“ — Cynthia Wall

Môže vás opustiť. Môže zomrieť. Môže na niečo zareagovať hrubým komentárom. Môže vás podviesť. Môže klamať. Možností sklamania je nespočetne veľa.

Na nikoho sa nemôžeme 100%-ne spoľahnúť. To však neznamená, že by sme sa mali izolovať alebo si zatvrdiť srdce. Ale ukazuje to, aké dôležité je môcť naplno dôverovať jedinej osobe, s ktorou vždy musíme rátať – nám samým.

Ten, ktorému predovšetkým potrebuješ dôverovať , si ty sám. Nikto ťa nebude tak sústavne podporovať, ako to môžeš urobiť sám. Ak si láskavý k sebe samému, buduješ si tým sebadôveru a znižuje sa tvoja potreba vyzerať dobre v očiach iných. Keď sa máš rád a staráš sa, aby sa ti vodilo dobre, nielen tým zvyšuješ sebadôveru, ale sa prehlbuje aj tvoje spojenie s ostatnými.

Sebadôvera značí, že sa viete postarať o svoje potreby a bezpečnosť. Znamená to, že si dôverujete, že situácie prežijete, a na priorite máte láskavosť a pochopenie, nie perfekcionizmus. Značí to, že seba nikdy nevzdáte.

Sebadôvera sa prejavuje mnohými spôsobmi: ste si vedomí svojich myšlienok a pocitov a vyjadrujete ich; máte svoje osobné štandardy a etiku; viete, kedy potrebujete seba uprednostniť pred všetkým ostatným; viete, že prežijete neúspechy, zviechate sa a pôjdete ďalej; viete si ísť za tým, čo chcete, bez toho, aby ste obmedzovali alebo znevýhodňovali iných.

Ak sa takto nesprávate, nie ste v tom sami. Nikto nás neučil v ranom veku dôverovať. Miesto toho sme sa naučili byť závislými na iných.

Ale možno sme mali rodinu, priateľov či učiteľov, ktorí nám dávali pozitívne správy o nás. A možno sme nemali. Všetko jedno; aj ak sa vieme naučiť sebadôvere. Dôvera je zručnosť ako každá iná. A takto sa dá na ňu ísť:

 1. Vyhýbajte sa ľuďom, ktorí podrývajú vašu sebadôveru.

Tí, čo podrývajú našu sebadôveru, nás buď používajú, alebo si neprajú, aby sme uspeli. Sú to veční negativisti, ktorým neurobí nič tak dobre, ako keď rozbijú sen niekoho iného.

Ako deti sme nemali nad týmito negatívnymi ľuďmi žiadnu kontrolu; dnes ju však máme. Pozrite sa na ľudí, čo vás obklopujú – podporujú vás? Skutočne ich v svojom živote chcete mať?

 2. Dodržiavajte, čo ste si sami prisľúbili.

Vyvinúť si lepšie sebavedomie zahŕňa aj urobiť zo sba svojho najlepšieho priateľa. To však znamená, že keď si niečo sľúbite, tak to aj dodržíte. Zaviazať sa k niečomu a potom dostáť slovu buduje dôveru.

Napríklad si môžete prisľúbiť, že si vytvoríte a budete udržiavať istú zdravú hranicu. Alebo že sa pôjdete prejsť do lesa alebo pôjdete k lekárovi na kontrolu. Alebo že o istom čase už budete v posteli, aby ste si patrične oddýchli.

3. Keď k sebe hovoríte, hovorte láskavo.

Keď jej klienti sami seba zhadzujú, spytuje sa Cynthia Wallová, koho hlas vtedy práve počujú. Môže to byť hlas jedného z rodičov alebo učiteľov alebo hocikoho iného, kto vám kedysi poslal správu, že nie ste dosť dobrí. Všetci máme v hlave zopár takýchto nepríjemných hlasov.

Našťastie, je to len zvyk a dá sa buď obmedziť, alebo aj úplne vylúčiť. Napríklad keď sa nabudúce prichytíte, ako si hovoríte „ty si taký hlupák!“, zarazte sa a dodajte: „Ale vlastne je to v poriadku. Je to len malá nepozornosť.“ alebo „Nuž, bola to síce veľká chyba, ale niečo sa z nej naučím a nabudúce budem lepší. A aj tak som v podstate dobrý človek.“

Ak dokážeme byť ohľaduplní sami k sebe, keď urobíme chybu, budeme oveľa ohľaduplnejší aj voči iným, keď urobia chybu oni. To preto, že vzťah, ktorý máme sami k sebe, je základom pre všetky ostatné vzťahy, čo si v živote utvárame. A sebadôvera nie je o tom, že vždy povieme alebo urobíme tú najsprávnejšiu vec… Sebadôvera nie je o dokonalosti. Je o tom, že aj keď sa pokĺzneme, dôverujeme si, že to nejako zvládneme a prekonáme.

Cynthia Wallová tomu hovorí:

„Verím si nie že budem robiť len prvotriedne veci, ale že prežijem.“

Ako sa vám páči článok?

Pre vyhodnotenie zakliknite počet hviezdičiek.

Priemerné hodnotenie / 5. Počet hlasov:

Hodnoťte ako prví!

Pridaj komentár

Sú veci medzi nebom a zemou... a volajú sa "nekopírovať". :-)
%d blogerom sa páči toto: