Poznatok

Ako vieme, že sa dopúšťame projekcie?

5
(9)

Včera sme si položili otázku, prečo za zlyhávanie vzťahu viníme toho druhého. Odpoveďou bola projekcia.

Povedali sme si, že to, čo vnímame ako problém, je len prejav iného, obvykle staršieho a doteraz neošetreného problému. Kým vinu za to zlé premietame do partnera, nemáme šancu pochopiť mechanizmus a odstrániť jeho príčinu, teda zdroj našej bolesti.

Keď totiž viníme partnera, nevnímame, ako naša vlastná minulosť prispela k tomu, čo cítime v  danom okamihu. Nevnímame,  že terajšie vypenenie nie je dôsledok terajších okolností, ale zmes terajších okolností a nášho staršieho poranenia.

Lenže tým strácame schopnosť terajšiu situáciu riešiť. Len ňou posilňujeme mechanizmus, ktorý  k nej viedol, a negatívne vzorce správania a  reagovania sa nám budú opakovať aj v budúcnosti.

3 spôsoby, akými sa projekcia prejavuje

1. Spravodlivé rozhorčenie

Pri projekcii bývame presvedčení, že sme v danej situácii naplno v práve a máme pravdu – a sme rovnako hlboko presvedčení, že chybuje ten druhý. Cítime sa nahnevaní, sťahujeme obočie a dokonca môžeme zaujať hrozivý  postoj a zastrašovať toho druhého.

2. Pocit ukrivdenia

Ak malá zvada s tým druhým vo vás zanechá pocit hlbokej krivdy, poranenia a v hrudi cítite tlak a smútok, vtedy pravdepodobne na  toho druhého projekujete/premietate niečo  z vlastnej minulosti. Možno to bol rodič, čo vás sklamal  alebo odmietol, možno to bola situácia z vašich školských liet, kedy ste mali pocit, že vám iné dieťa ublížilo a nik ho za to nepotrestal.

3. Pocit, že ide o život

Cítili ste počas hádky s tým druhým niekedy hroznú paniku alebo strach? Pocit, že okamžite, teraz a hneď a zaraz musíte niečo riešiť, býva signál, že sa vynára nejaká minulá trauma  a zasahuje do súčasnosti.

Zajtra pokračujeme.

Ako sa vám páči článok?

Pre vyhodnotenie zakliknite počet hviezdičiek.

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov: 9

Hodnoťte ako prví!

Pridaj komentár

Sú veci medzi nebom a zemou... a volajú sa "nekopírovať". :-)
%d blogerom sa páči toto: