Úvahy

Človek chce radšej MAŤ pravdu než SPOZNAŤ pravdu

()

„Čo myslíte – čo by sa stalo, keby ste vedeli, že človek, ktorého sa tak veľmi obávate, sa rovnako obáva vás? Ako by toto zistenie zmenilo vašu reakciu? Ten chlapík utrúsil krutú poznámku a tá ženská zlomyseľne zarypla, pretože sa boja – nie preto,  že by boli silní, ani nie preto, že by boli múdri, ale len preto, že sa boja.“ — Guy Finley

To mi pripomína známu ezo-tézu:  len zranení jedinci zráňajú iných. Tak, ako  všetko zo seba premietame do sveta „tam vonku“, tak doňho premietame aj naše ublíženie – a ak ľudia „tam vonku“ behajú v pohode,  tak sa postaráme, aby aj im bolo ublížené… Nikdy by sme to nepripustili, ale robíme presne to. Všetkými neláskavými komentármi, klebetami poza chrbát, osočeniami a plánovanými podrazmi sa staráme, aby sme „nevytŕčali zo stáda“, teda aby stádo na tom bolo podobne mizerne ako my.

A ak také stádo nájdeme, rozpútame vojnu „oni proti nám“. Kto budú tí „oni“? No všetci tí, ktorí sa majú lepšie, inak alebo slobodnejšie ako my… A potom sa spojíme s našimi „súznejúcimi dušami“ a potierame tých „oni“ na plnej čiare!

Človek potrebuje niekam patriť. Potrebuje sa cítiť rovnocenne. A ak sa nevie vyhrabať na úroveň toho druhého, zákonite sa ho vynasnaží stiahnuť na tú svoju.

Čo z toho vyplýva? Dve veci:

 1. To, čo iní o vás hovoria (teda čo z vás „zrkadlia“) a spôsob, akým vás „zrkadlia“,  vypovedajú o nich, ich vnútornom svete, ich sebaobraze, ich hodnotách, ich obavách a ich fokuse…
 2. To, s akým pocitom budete vy pristupovať k iným, nielenže vypovedá o vás, ale má oveľa hlbší dopad: vaši vnútorní démoni vyprovokujú vnútorných démonov toho druhého k tomu, aby sa začali prejavovať… Nezabúdajte: ak k niečomu pristupujete s určitým predpokladom, pretože ľudská psychika chce radšej mať pravdu než spoznať pravdu, s najvyššou pravdepodobnosťou nájdete pre svoj predpoklad potvrdenie!

Ak sa chcete zbaviť svojho strachu z iných, tak sa ich najprv prestaňte báť –  majú nad vaším životom len tú moc, ktorú im prisúdite. Vy ste ten, čo určuje, čo je vo vašom živote čo. 🙂

A ak začujete neláskavý komentár, uvedomte si, z akého hnusného sveta k vám práve daný človek hovorí, keď si do vás potrebuje udrieť!

A presne to isté si uvedomte, keď vy budete mať na jazyku nejaký neláskavý komentár. Chcete naozaj dovoliť svojim vnútorným démonom, aby sa roztiahli aj do vášho vonkajšieho sveta? Nestačí azda, že ich už nosíte v tom vnútornom? 🙂

Ako sa vám páči článok?

Pre vyhodnotenie zakliknite počet hviezdičiek.

Priemerné hodnotenie / 5. Počet hlasov:

Hodnoťte ako prví!

7 názorov na “Človek chce radšej MAŤ pravdu než SPOZNAŤ pravdu”

 1. Som na rázcestí ,neviem kde odbočiť. Tak som sa rozhodla vrátiť. Myslím tým na úplný začiatok tohto projektu .Musím si upratať v hlave v duši a asi piaty krát i v mojej vízií.
  Budem čítať Vaše komentáre i naďalej ,len asi nie tak pernamentne.

  1. Ešte jedna vec mi s odstupom času napadla: Nepristupuj k vízii ako k niečomu, čo treba urobiť na prvýkrát perfektne. Vízia býva na dlhší čas a v priebehu ju budeš niekoľkokrát upravovať. Vždy vtedy, keď sa ti nejakým úspechom alebo poučením podarí zmeniť svoju základnú vibráciu na vyššiu, tak sa prepočítajú aj tvoje sny/ambície do novej podoby… Ber to ako projekt. Tak nejako približne si nastavíš „maják“ a potom sa vždy pozrieš, kde je, kde práve si ty, a začneš si robiť predstavy o tom, ako vyzerá tvoj najbližší krok.

   A ak dnes nevieš, čo presne chceš byť/mať, zaručene už vieš, ako sa chceš na konci cítiť. 🙂

 2. No a tu je presne,, zakopaný môj pes. Môj prístup, ku škole i ku všetkému pristupujem že to musí byť na tých 100%,keď nie je ,mne sa zosype program v hlave a ja strácam smer.
  Potom chcem ruším veci hlava nehlava, a okolo mňa púšť.

  1. Perfekcionizmus („vždy len dokonalé“) je produkt strachu a nízkeho sebavedomia. Niekto iný určuje pravidlá, ako by veci mali vyzerať… a najčastejšie je to ten kritický hlas v tvojej hlave, ktorý prebral šplechy rodičov…

   Neexistuje „ideál“ ani „perfektný“ stav… Existuje len naše maximum, ktorého sme v danom okamihu schopní. Miesto dokonalosti skús hľadať svoje maximum, daj ho – a potom choď spokojne ďalej, pretože žiadna miera zožierania sa ti neumožní dať zo seba viac, ako si v danom okamihu schopná… Proste situácia a tvoje momentálne schopnosti sa plne nekryli. Šit hepenz. Nabudúce príde iná situácia a tá sa bude kryť s tvojimi schopnosťami viac – alebo menej… Nikde nie je písané, že všetky situácie sú tu pre nás. Niektoré nechajme na hviezdenie aj iným! 🙂

 3. Zaujímavé je ,že ako mi vidíš do hlavy, neviem ako to robíš ,ale všetko čo napíšeš sedí. Niekedy mám pocit, že si pri mne a poznáš ma.

Pridaj komentár

Sú veci medzi nebom a zemou... a volajú sa "nekopírovať". :-)
%d blogerom sa páči toto: