Cvičenia

„Nie som dosť dobrý…“

()

Keď v sebe hľadáte prístupy, čo vám znemožňujú vyťažiť zo seba maximum, skúste si pozrieť nasledovný zoznam. Sú v ňom základné presvedčenia, ktoré zodpovedajú za väčšinu našich problémov:

  1. Nie som dosť dobrý.
  2. Nezaslúžim si … (doplniť vlastné).
  3. Nie som schopný… (čokoľvek).
  4. Nie som láskyhodný.
  5. Nikomu nestojím za to.
  6. Nepatrím sem.

Pozor – afirmovať si ich protiklad nám nijako nepomôže! Kedysi sme niečo zažili, čo v nás vytvorilo dané presvedčenie a potom sme desaťročia behali po svete a cielene sme vyhľadávali potvrdenie pre to, že to je skutočne tak!

Iste, potrebujeme ich vysadiť. Ale urobíme to tak, že ich začneme spochybňovať cez cielené vyhľadávanie opaku. Nikomu nestojím za to? Naozaj som nikdy v živote nestál nikomu za to? Ani tetke Betke, keď mi kúpila čokoládku, keď som si rozbil koleno?

Len upriamenie pozornosti na protidôkazy nám umožní osekať široké a hlboké korene nevhodného presvedčenia. Keď nejaký taký „protidôkaz“ vyhrabete, preneste sa emočne doňho a vyváľajte sa v pocite blaženosti, že ste predsa len niekomu stáli za to. Tým sa fixuje vo vašom mozgu nové neurónové prepojenie. Môže za to tá emócia, ktorú si práve umožňujete cítiť.

A staré presvedčenie „odrekapitulujte“. Je to technika, čo používajú toltékovia – vyťahuje emocionalitu z presvedčenia, ktoré sa nám už nehodí, a tým uvoľňuje jeho koreniská v pôde. Precíťte si to presvedčenie, obráťte hlavu k ľavému plecu, nadýchnite do seba ten zlý pocit, obráťte hlavu k pravému plecu a povedzte si „premieňam ťa na ľahostajnosť“ a vydýchnite ho. Opakujte tak dlho, kým ešte v starom presvedčení budete niečo cítiť.

Ak chcete, napíšte svoju skúsenosť do komentárov.

Ako sa vám páči článok?

Pre vyhodnotenie zakliknite počet hviezdičiek.

Priemerné hodnotenie / 5. Počet hlasov:

Hodnoťte ako prví!

Pridaj komentár

Sú veci medzi nebom a zemou... a volajú sa "nekopírovať". :-)
%d blogerom sa páči toto: