Úvahy

Nikto v tebe nemôže vyvolať nijaký pocit, ktorý by si už nemal

()

Kedykoľvek niekomu povieš, že sa „vďaka nemu“ nejako cítiš (či už hlúpo alebo chytro, dobre alebo zle, smutne alebo šťastne), tak vlastne popieraš svoju vrodenú moc zvoliť si, ako sa budeš cítiť, a odovzdávaš túto moc – a zodpovednosť – niekomu inému. Ale tu je zádrhel: nikto v tebe nemôže vyvolať nijaký pocit, ktorý by si už nemal. Iste, môžu tresnúť niečo, čo v tebe prebudí dávno zabudnutý pocit, a môže byť náramné pokušenie hodiť im na hlavu vinu za to, ako sa „vďaka nim“ cítiš, lenže oni nič také neurobili… Len si to premysli: keby v tebe už neexistoval tento pocit, nič z toho, čo hovoria alebo robia, by ho v tebe nedokázalo vyvolať. A to je aj dôvod, prečo je jedno, koľko ľudí si o tebe myslí, že si napríklad krásny – nebral by si to vážne a neuveril by si tomu, keby si si to už sám o sebe v kútiku duše nemyslel. Dokonca by si ich možno obvinil, že ti klamú!

A naopak, ak sám veríš napríklad v svoju inteligenciu, keď ťa niekto nazve idiotom, pokrčíš plecami a vezmeš to ako presne to, čo to je – ako ich názor a nič viac.

Nikto nemôže „spôsobiť“, že sa začneš cítiť určitým spôsobom. Môžeš byť s niekým šťastný – ale to preto, že si sa rozhodol byť šťastný. Môžeš byť rovnako totálne zdeprimovaný na tom najšťastnejšom mieste na svete – ale zasa to má všetko do činenia s tvojou mysľou a fokusom, a nič do činenia s tou druhou osobou!

Duševné zdravie a chemické hormonálne nerovnováhy v našom organizme môžu ovplyvniť, či na stimuly zareagujeme aktívne alebo pasívne a spomalene, ale v žiadnom z týchto prípadov nejde o to, že by „ti niekto niečo robil“. Ak má tú moc, tak potom len preto, že si mu ju dal a potom ho viníš, že ju využíva.

Toto je najčastejší spôsob, ako ľudia spadajú do pozície Obete celkom bez toho, aby si to uvedomili: zakaždým, keď povieš „vďaka tebe sa cítim“, tak tým vlastne vyjadruješ, že si v svojom vlastnom príbehu nie hrdinom, ale obeťou svojho života, hoci po celý čas máš v rukách moc a schopnosť zmeniť to. Tak si ju nárokuj! „Ja som zodpovedný za to, ako sa cítim, a dnes sa mienim cítiť…“

Spracované podľa Buddhist Boot Camp

Ako sa vám páči článok?

Pre vyhodnotenie zakliknite počet hviezdičiek.

Priemerné hodnotenie / 5. Počet hlasov:

Hodnoťte ako prví!

Pridaj komentár

Sú veci medzi nebom a zemou... a volajú sa "nekopírovať". :-)
%d blogerom sa páči toto: