Cvičenia

Rýchla pomoc, keď nás niečo rozhodí

()

Ak máte nízku mieru tolerancie príkorí, možno potrebujete nájsť si rýchle ťahy (formulky a opatrenia, ktoré môžete okamžite spustiť), ktoré vám pomôžu dať aktuálne príkorie do správneho kontextu, aby ste ho nezačali nafukovať do absolútnych rozmerov a nezačali naň reagovať emotívne a totálne a úplne ho odmietať, zatracovať a prichodiť si ako obeť… Tu je pár návrhov, ako by také ťahy (napr. to, čo si poviete v danom prípade – teda váš vnútorný monológ) mohli vyzerať:

Toto príkorie, čo sa mi práve deje, je zlé…

  • ale nie až také zlé, ako by mohlo byť – mohlo byť aj oveľa horšie! Napr. „Je zlé, že začína snežiť a má napadnúť až 20 cm snehu, ale ešte vždy to nie je také zlé ako pol metra snehu!“
  • ale má aj svoje výhody. Napr. „Mám odpornú robotu, ale je dobre platená a hodne sa pri nej učím.“
  • ale viem využiť viacero relaxačných techník, takže ma až tak veľmi nerozhodí. Napr. meditácia, joga a pod.
  • ale viem presmerovať svoju pozornosť na viacero možností fyzického alebo zmyslového rozptýlenia, takže ma nebude až tak rozčuľovať. Napr. cvičenie, šport, masáže, sex.
  • ale môžem sa zavaliť činnosťou a roptyľovať sa, aby som naň až tak nemyslel. Napr. hobby, štúdium, hranie šípok alebo kolky.
  • ale môžem sa venovať nejakému dôležitému silnému záujmu, ktorý ma celkom pohltí a rozptýli ma na určitú dlhú dobu. Napr. založenie rodiny, založenie podnikania, zapojenie sa do politickej, sociálnej alebo dobročinnej veci.
  • ale pravdepodobne mi pomôže dostať sa z toho, ak budem čas tráviť s inými, od ktorých sa naučím, ako sa so situáciou vysporiadať. Napr. koučing, mentoring.
  • ale dokážem zlepšiť svoju zručnosť pre túto situáciu tak, že budem len zriedkavo prehrávať a cítiť sa ako blbec. Napr. tréning nejakého športu, doučovanie v nejakom predmete, prax v niečom.

Ako sa vám páči článok?

Pre vyhodnotenie zakliknite počet hviezdičiek.

Priemerné hodnotenie / 5. Počet hlasov:

Hodnoťte ako prví!

1 názor na “Rýchla pomoc, keď nás niečo rozhodí”

  1. …tak pod sem ty prikorie jedno a zozer ma, a ja budem aspon vediet co sa stane, ak to teda prezijem…a mozno prezijem a zistim ze vobec nic a mne sa zacne dychat lahsie…

Pridaj komentár

Sú veci medzi nebom a zemou... a volajú sa "nekopírovať". :-)
%d blogerom sa páči toto: