Úvahy

Vyprovokovaná emocionálna reakcia

()

Všimli ste si, že mnoho ľudí spadne do vývrtky, keď majú pocit odmietania alebo zahnania do kúta?

To nie je náhoda. Je to odpojenie logickej časti mozgu a prechod do pohotovostného režimu prežitia cez útok či útek z nepríjemnej, ohrozujúcej situácie. Práve boli vyprovokovaní a ich bolesť sa obrátila navonok.

Spúšťače vyprovokovania sú pevne spojené s minulým utrpením.

Ak im umožníte pretrvať, stane sa z nich neprekonateľná bariéra šťastia a zdravých vzťahov. Centrá mozgu zamerané na prežitie prehlušia centrá mozgu zamerané na uvažovanie a všetko premenia na vec života a smrti.

Má to zmysel, keďže hlavným cieľom našej mysle je udržať telo nažive.

Ale presne tak, ako niekedy ľudia majú alergickú reakciu na orechy alebo včelie uštipnutie, to nie orechy či včelie uštipnutie zabíjajú – zabíja prehnaná reakcia organizmu. A preto dáva zmysel naše spúšťače odhaliť a vyhojiť, pretože ak ich nevyhojíme, začnú vyskakovať v situáciách,kde žiadne ohrozenie neexistuje, a poškodia všetko, na čom nám záleží.

Všetci sme zažili hlbokú bolesť.

Všetci máme spúšťače.

Ale veľa ľudí sa nevedomky rozhodne nevyhojiť ich a miesto toho obviňujú svet za svoj hnev a nástoja,  že to je ich realita. Ubližujú tým možno niekomu, kto neurobil nič zlé, ale necítia za to nijaké výčitky svedomia, pretože v ich príbehu sú oni tým, komu bolo ublížené.

„To poranení ľudia zráňajú iných.“

Voľne podľa Doe Zantamatovej.

Ako sa vám páči článok?

Pre vyhodnotenie zakliknite počet hviezdičiek.

Priemerné hodnotenie / 5. Počet hlasov:

Hodnoťte ako prví!

3 názory na “Vyprovokovaná emocionálna reakcia”

  1. Áno veľa krát som zranila iných,ale už si to častejšie uvedomujem, a každý deň si prehrávam ako som reagovala.Pomáha mi to nájsť kde to bolí mňa,a prečo.

  2. Bolo veľmi ťažké priznať si ,že ja musím zmeniť svoje nazeranie na svet,nie oni ale ja.Ešte sa mi stane že reagujem po starom, ale je to čoraz menej.
    Stále máme čo spracovávať.

    Ja som fakt ako taká veliká cibuľa,pár šupiek dám dole a tam sú zas ďalšie.Už keď si myslím, že som ošetrila všetko a budem mať pokoj ,bum zas niečo nájde Helar.Ale nedávam ti to za vinu,práve naopak ,klobúk dole že vieš, kde ma máš pichnúť.Potom sa dva dni liečim,a idem zas ďalej s vami.
    Ja ďakujem za všetky komentáre,i za všetky cviká,meditácie.

Pridaj komentár

Sú veci medzi nebom a zemou... a volajú sa "nekopírovať". :-)
%d blogerom sa páči toto: