Malá Arkána: Poháre

()

Suita Pohárov (alebo Sŕdc) predpovedá zmeny v našom emocionálnom živote a vo vzťahoch. Zachytávajú emocionálne stavy a reakcie, tvorenie, plodnosť, lásku a fantáziu. Hovoria o tom, ako dobre sa cítime vo vlastnom vnútre a ako vnímame svet okolo nás. Spájajú sa s elementom Vody a v minulosti sa spájali s náboženstvom/cirkvou – spoločenskou triedou, ktorá najľahšie žila emocionálne kontrolovaný život. Poháre sú premostenie medzi Myšlienkou a ďalšou fázou, Konaním.

Keď je v rozklade veľa Pohárov, poukazujú na to, že podmienky sú predovšetkým emocionálneho charakteru, ktorý sa však nemusí prejavovať navonok.

67px-Cups0168px-Cups0268px-Cups0368px-Cups0467px-Cups0567px-Cups0668px-Cups0768px-Cups0868px-Cups0968px-Cups10

67px-Cups1169px-Cups1269px-Cups1368px-Cups14

Priradenia Pohárov:

 • asociujú: emócie alebo ducha
 • smer: západ
 • element: Voda
 • ročné obdobie: jar
 • mesiace: marec, apríl, máj
 • znamenia: Rak, Škorpión, Ryby
 • hracie karty: srdcia
 • hlavný motív: city/emócie
 • kľúčové slová: túžba, vnútorné prežívanie, duch, vzťahy a kreativita
 • fyzický výzor: svetlá alebo stredne tmavá pokožka, svetlohnedé vlasy, belasé alebo orieškové oči
 • osobnosť: emocinálna, kreatívna

aEso Pohárov

Eso Pohárov predstavuje čistú silu emócií. Zostáva na nás, ako ju usmerníme do vzťahu alebo do nejakého kreatívneho projektu. Táto karta predstavuje aj spiritualitu. Ponúka nás, aby sme sa nechali viesť citmi a dôverovali svojej intuícii.

Pre osamelého človeka sa na obzore črtá ľúbostný vzťah. Ten, kto je zadaný, môže očakávať nové vzplanutie tohto citu. Láska v najčistejšej podobe. Tehotenstvo a pôrod.

Nasledovanie vyššieho povolania. Zásah „zhora“.

Obrátená karta: Strata nádeje. Únava. Osamelosť. Sklamanie v láske. Citová nevyváženosť. Neplodnosť (fyzická i duchovná). Emocionálna slepá ulička. Sterilnosť. Neopätovaná láska. Radosť skalená niečím.

2Dvojka Pohárov

Dvojka Pohárov predstavuje harmóniu a rovnovážnosť vo vzťahu alebo sľubný začiatok nového spojenia. Ak sa práve nachádzame v konflikte. mali by sme sa snažiť uzavrieť prímerie, pretože toto je obdobie dávania dokopy toho, čo sa rozbilo.

Partnerstvá, predovšetkým priateľstvá a vzťahy. Sociálne aktivity a „balenie“ dodávajú nášmu životu rovnováhu. Urovnanie menších rozporov a rozdielov názorov. Než vstúpime do vzťahu, mali by sme si vyjasniť, čo od neho očakávame a potrebujeme. Zásnuby alebo sobáš.

Obrátená karta: Nenapĺňajúci vzťah. Dvaja, ktorí sa k sebe vôbec nehodia (alebo sa neznesú). Boje. Falošné sľuby. Zrada dôvery. Rozchod/rozvod. Nedorozumenie.

3Trojka Pohárov

Trojka Pohárov sa niekedy považuje za kartu sobášov. Trojka predstavuje zavŕšenie prvého štádia vzťahu, ale súčasne naznačuje, že párik toho má ešte hodne pred sebou. Symbolizuje nadviazanie spojenia medzi dvoma ľuďmi alebo získanie napojenia na nejakú skupinu ľudí.

Oslava sviatkov, sobášov, narodenín, krstov a iných rodinných udalostí. Prijatie požehnania. Dobrá nálada.

Naša intuícia prekvitá. Zmätok zmizol. Nedokončená záležitosť sa vyrieši v náš prospech. Staré rany sa zahoja a pohneme sa vpred.

Obrátená karta: Plytvanie zdrojmi. Nedbanlivosť. Prílišné pôžitkárstvo. Chamtivosť. Nedocenenie.

4Štvorka Pohárov

Štvorka Pohárov predstavuje hrozbu nudy a ľahostajnosti. Musíme si dať pozor, aby sme neskĺzli do nepokojnosti, najmň pretože karta hovorí, že je tu plno vecí, z ktorých by sme sa mohli radovať… Takisto môže predstavovať naše neadekvátne regovanie a nevyužívanie príležitostí, pretože sme ponorení do svojho vlastného, súkromného sveta. Mali by sme sa orientovať a sústrediť na jednu vec.

Apatia zapríčiňuje, že si nevšímame príležitosti. Sebaľútosť nás robí slepými voči tomu, čo sa nám už podarilo dosiahnuť. Možno práve prehliadame príležitosti na rast, obnovenie pocitu šťastia a spokojnosti.

Nuda. Už nenachádzame uspokojenie v tých činnostiach, ktoré nás doteraz tešili. Možno si potrebujeme pripustiť blížiacu sa depresiu. Strata ilúzií.

Priateľstvo „naoko“. Sobáš bez lásky. Nedokonalý vzťah alebo partnerstvo.

Obrátená karta: Obnovenie síl a ambícií. Úspešné prispôsobenie sa novému životu. Nové vzťahy. Nové možnosti.

5Päťka Pohárov

Päťka Pohárov predstavuje ľútosť nad konaním v minulosti alebo nad stratou vzťahu. Utrpeli sme sklamanie alebo stratu a teraz ich oplakávame. Ale ako to so stratami býva, predstavujú začiatok premeny.

Motívom karty je sklamanie, ľútosť a strata. Možno sa ešte v myšlienkach stále vraciame k tomu, ako nám kto ublížil. Je načase prestať nariekať a pohnúť sa dopredu. Sústreďme sa na to, čo nám zostalo, nie na to, o čo sme prišli…

Stroskotané manželstvo alebo romanca. Neférové zaobchádzanie zo strany druhých. Podraz. Nenaplnené nádeje a sny.

Obrátená karta: Znovuzídenie so starým priateľom alebo partnerom. Nádej na nový vzťah. Neočakávaný dar. Potreba vyvážiť emócie. Vyhliadka na zlepšenie. Radostné očakávania. Návrat starého priateľa.

6Šestka Pohárov

Šestka Pohárov nás varuje, aby sme nereagovali na stratu tým, že sa stiahneme a budeme žiť v minulosti. Takisto môže naznačovať, že by bolo dobré zísť sa s dávno stratenou láskou. Predstavuje nevinnosť, detstvo a pocity s tým spojené. Je to karta čistej dobroty, ktorá nás vedie k láskavosti.

Nezotrvávajme v starých víťazstvách a nostalgických spomienkach. Použime miesto toho energiu zo starých čias na niečo nové. Nedovoľme, aby nás túžby po nedosiahnuteľných snoch odviedli od terajších cieľov.

Dávny priateľ sa objaví znova na scéne a prinesie prekvapenie.

Obrátená karta: Nezdravé ľpenie na minulosti nám bráni vychutnať si prítomnosť. Musíme sa vysporiadať s nešťastnými alebo traumatickými spomienkami na minulosť. Príležitosti pred nami.

7Sedmička Pohárov

Sedmička Pohárov predstavuje voľby, ktoré musíme urobiť. Pred nami je množstvo príležitostí a od nás sa očakáva, že sa sústredíme len na jednu z nich. Je načase oprieť naše plány o pevnú základňu „odmakaných domácich úloh“, ak chceme dosiahnuť, čo sme si predsavzali.

Máme veľa možností, ale sme zmätení a nevieme si vybrať. Potrebujeme si svoje možnosti voľby dobre premyslieť. Pod všetkým tým zmätkom sa skrýva množstvo energie, ktorá len čaká na to, až ju uvoľníme…

Vysoko aktívna predstavivosť. Snívanie s otvorenými očami. Potreba vyvážiť fantáziu a realitu. Silné, protichodné priania. Nerealistický postoj. Hlúpe rozmary a zbožné želania.

Môže odrážať holdovanie alkoholu alebo drogám.

Obrátená karta: Presné vnemy. Jasné pochopenie toho, čo je podstatné. Zozbieranie energie a nasmerovanie na jeden cenný projekt. Rozhodnosť a pevná vôľa. Rozumný výber.

8Osmička Pohárov

Osmička Pohárov predstavuje obdobie, kedy sa musíme vzdať niečoho, čo už nefunguje. Musíme zhodnotiť svoju situáciu a zvoliť si nový smer. Nastal čas pohnúť sa ďalej.

Dobrovoľne odchádzame zo situácie, ktorá už začína byť obmedzujúca, pretože sa potrebujeme pohnúť ďalej a znova cítiť. Poznanie, že veci nie sú vždy také, ako vyzerajú. Spoznanie, že sme chvíľu šli nesprávnym smerom. Cítime tak trochu smútok, pretože ešte sme sa celkom neodosobnili od minulosti.

Prestať robiť niečo. Sklamanie. Vzdať sa plánov. Plachosť. Skromnosť.

Obrátená karta: Nechať sa zatiahnuť do mora problémov. Snažiť sa presvedčiť sám seba, že sa treba uspokojiť s tým, čo máme. Život pod hrozbou nejakej katastrofy. Zdráhanie pripustiť negatívnu situáciu. Šťastie. Pokračovanie, až kým sa nedostaví absolútny výsledok.

9Deviatka Pohárov

Deviatka Pohárov predstavuje emocionálne uspokojenie, čas fyzickej zmyselnosti, potešenia a spokojnosti. Takisto sa jej hovorí „karta prianí“, pretože sa nám naplní naše želanie – len buďme pripravení aj na tie následky, ktoré so sebou prinesie!

Naplnené prianie. Úspech. Dobré zdravie. Obnovený pokoj. Spoločnými silami sa dopracovať k úspechu. Podeliť sa o svoju blaženosť s inými.  Karta sa viaže s Jupiterom a naznačuje šťastnú ruku vo veciach. Uvoľnime sa a vychutnajme si to. Odmeňme sami seba za to, čo sa nám podarilo.

Obrátená karta: Len malá odmena za vynaložené úsilie. Výsledok nedosahuje očakávania. Chyby. Materiálna strata.

10Desiatka Pohárov

Desiatka Pohárov predstavuje radosť, mier a harmóniu vo vzťahoch. Ocitli sme sa v stabilnom a šťastnom vzťahu. Nastalo obdobie hojnosti, šťastia a spokojnosti.

Radostné osobné vzťahy. Stabilný, pretrvávajúci úspech a dokonalé šťastie. Sme emocionálne vyvážení. Domáce požehnanie. Naše prostredie si nás váži.

Obrátená karta: Problémy doma. Rodinné sváry.  Strata trpezlivosti. Asociálne správanie. Sklamanie v spoločenskom postavení. Strata priateľstva. Nešťastie. Hnev. Rozdielnosť názorov.

pPáža Pohárov

Páža Pohárov môže znamenať buď zárodok nového vzťahu alebo anrodenie dieťaťa. Prináša príležitosti pre lásku. Predstavuje aj dieťa alebo osobu mladú srdcom, ktorá potrebuje cit ale nedostáva ho.

Páža Pohárov sa spája s Rybami.

Obrátená karta: Falošné lichotníctvo alebo zvádzanie. Osoba, ktorá sa tvári ako niekto, kto nie je. Úchylka. Sklon k výkyvom (v emóciách či správaní); ľahká ovplyvniteľnosť.

knRytier Pohárov

Rytier Pohárov je veľmi citlivý, emotívny, milujúci a často psychicky nadaný. Často dokončuje to, čo iní začali. Má silnú predstavivosť, ktorá je jeho najsilnejšou devízou. Jeho názory sú prínosom pre netradičný spôsob nazerania na veci. Je to mladý, do kníh zahĺený vizionár, ktorého talenty sa ešte len začínajú rozvíjať. Ochota slúžiť s plným nasadením špecifickému cieľu.

Karta sa sústreďuje na expanziu, nové začiatky, kreatívny a spirituálny rast. Do nášho života sa rodí niečo nové – práca, umenie alebo čokoľvek iné. Vysoká možnosť tehotenstva a narodenia dieťaťa.

Obrátená karta: Zvádzanie, falošné lichôtky. Osoba, ktorá sa tvári ako niečo, čo nie je. Úchylka. Slabá povaha.

qKráľovná Pohárov

Kráľovná Pohárov je starostlivá a naplnená pochopením. Vyniká vo veciach metafyzických. Je plná kreativity a umeleckých schopností. Takisto je sexuálna  a tajnostkárska. Ak jej skrížiš plány, škaredo na to doplatíš. Spája sa s Vodou (Ryby, Rak a Škorpión).

Náš svet sa sústreďuje okolo detí a zvierat, prírody, metafyziky a sexu. Cítime sa dobre vo vlastnej koži a dôverujeme svojej intuícii. Môže predstavovať šťastnú lásku a manželstvo.

Obrátená karta: Snílko. Človek, ktorý sa len predvádza, ale nič za tým nie je. Plytká osoba bez cti. Komplex velikášstva. Nemorálnosť. Nespoľahlivosť. Zhýralosť. Nedôveryhodnosť.

kKráľ Pohárov

Je to spirituálna osoba/vodca, dobrý poslucháč a psychológ, na koho sa možno obrátiť s dôverou o radu. Jeho povolanie odráža jeho podporujúcu a chápajúcu povahu. Domov je preňho dôležitý. Peniaze ho až tak nezaujímajú, skôr potrebuje uspokojenie z toho, čo robí. Je tak trochu romantik. Niekedy sa príliš spolieha na svoje pocity. Môže byť tajuplný. Spája sa s vodnými znameniami (Ryby, Rak a Škorpión).

Obrátená karta: Pochybné kšefty. Choroba. Nespravodlivosť. Sebecký chlap, ktorému chýba zmysel pre zodpovednosť. Temperament divy. Pokrytectvo, faloš. Škandál. Šikovná osoba bez potrebných hodnôt.

Prevzaté  z Eprakone

Ako sa vám páči článok?

Pre vyhodnotenie zakliknite počet hviezdičiek.

Priemerné hodnotenie / 5. Počet hlasov:

Hodnoťte ako prví!

Pridaj komentár

Sú veci medzi nebom a zemou... a volajú sa "nekopírovať". :-)
%d blogerom sa páči toto: