Malá Arkána: Meče

()

Malá Arkána pozostáva zo štyroch „suít“: Pohárov, Palíc, Mečov a Mincí.

Každá suita má 14 kariet: eso miesto jednotky, potom zvyšných 9 kariet a štyri „dvorné“ karty. Dvorné karty každej suity vytvárajú spolu Dvornú Arkánu. Tieto karty hovoria o menej dôležitých udalostiach v našom živote.

Podobne ako u Veľkej Arkány, každá suita rozpráva určitý príbeh počínajúc Esom a končiac Kráľom. Ten príbeh sa v závislosti od danej suity odlišuje, pretože každá suita sa zaoberá inou stránkou života (láska, peniaze, práca a pod.). Navyše je každá suita spojená s istým elementom, svetovou stranou a dvorné karty sa spájajú so znameniami zverokruhu. V minulosti boli priradenia iné – každá suita predstavovala inú spoločenskú vrstvu: kňazov, roľníkov, šľachticov a obchodníkov.

Meče

68px-Swords0169px-Swords0267px-Swords0367px-Swords0468px-Swords0569px-Swords0669px-Swords0769px-Swords0869px-Swords0969px-Swords1068px-Swords1267px-Swords1368px-Swords14

Suita Mečov rozpráva o dvoch veciach: predpovedá intelektuálne/mentálne zmeny, pretože Meče predstavujú Vzduch, element myslenia, alebo môže predpovedať útrapy a konce.

Meče sa kedysi spájali so šľachtou, triedou bojovníkov, ktorí potrebovali so zbraňou brániť svoje majetky. Svetová strana je východ. Meče sú karty aktivity, konfliktov a analytického myslenia a rozhodovania. Predstavujú našu logickú metódu, ako zaobchádzať s konfliktmi.

Ak obsahuje rozklad veľa Mečov, hovorí o tom, že nastala doba konať, byť rýchly a aktívny, pretože je to posledné štádium pred konečným výsledkom.

Priradenia Mečov (môžu sa meniť v závislosti od veštiaceho):

 • asociujú: aktivitu, konanie, zrýchľovanie, zvyšovanie tlaku
 • smer: východ
 • Element: Vzduch
 • ročné obdobie: jeseň
 • mesiace: september, október, november
 • znamenia: Blíženci, Váhy, Vodnár
 • hracie karty: piká
 • hlavný motív: myšlienky
 • kľúčové slová: akcia, pohyb, boj, odvaha, problémy, intelekt, spôsob myslenia
 • fyzický výzor: olivová pokožka, tmavé vlasy a svetlé oči
 • osobnosť: intelektuálna, logická

 

aEso Mečov

Eso Mečov predstavuje akciu, ktorá sa nám spočiatku ani trochu nepozdáva, ale nakoniec sa vyvinie nad všetky očakávania. Zasadilo sa semiačko nápadov. Takisto predstavuje problém alebo prekážku, ktorá je naším testom – v každom probléme sa totiž skrýva nová príležitosť.

Začíname myslieť a konať inak, po novom. Mali by sme sa chopiť nových nápadov a predstáva, použiť svoju silu vôle, odvahu a rozum a ísť za svojimi cieľmi. Mali by sme preťať závoj ilúzie a dostať sa k pravde.

Urobenie rozhodnutia, ktoré podstatným spôsobom ovplyvní náš život. Potrebná zmena k lepšiemu.

Veľké odhodlanie. Iniciatíva. Plodnosť (duševná). Hlboké emócie.

Obrátená karta:  Útočenie na iných celkom bez príčiny. Zahrčkanie sa. Sterilnosť (duševná). Násilie. Voľkanie si v excesoch. Privodenie si vlastného pádu. Porážka. Sebazničenie. Zahanbenie. Prekážky.

2Dvojka Mečov

Dvojka mečov predstavuje situáciu na mŕtvom bode. Dostali sme sa do závozu a ak sa z neho chceme dostať, potrebujeme sa rozhodnúť a rozviklať rovnováhu, v ktorej je siruácia dnes. Možno to vzniklo preto, že sme neboli ochotní akceptovať pravdu o nás alebo o situácii.

Situácia je zamotaná a my v nej trpíme, pútaní našimi vlastnými obavami. Stojme na rázcestí a nevieme, ktorým smerom sa dať. Zdržiavame, pretože dúfame, že sa nejako ukáže, čo by bolo lepšie riešenie. Ignorovanie problému ho neodstráni. Budeme musieť robiť rozhodnutia – teraz alebo neskôr.

Vyvážená sila. Harmónia.

Obrátená karta: Pohyb. Pretvárka. Zraniteľnosť vďaka zavádzajúcim informáciám. Zlý odhad situácie. Nesprávni priatelia. Lži.

3Trojka Mečov

Trojka Mečov predstavuje náhlu bolesť, utrpenie a zradu. Ocitli sme sa v tom najhoršom možnom rozpoložení, ktoré daná situácia dokázala vyprodukovať. A ak nevieme identifikovať v živote žiadnu takúto situáciu, berieme kartu ako varovanie: deje sa čosi, o čom nevieme alebo čo si nechceme priznať. Takisto môže znamenať, že práve my sme tí, kto ubližuje iným.

Toto je karta zlomených sŕdc, strát a sklamaní. Emocionálny výbuch. Trápime sa katastrofickými víziami. Musíme ukončiť dôvod nášho utrpenia. Niekedy to proste treba vzdať, zmieriť sa a nechať osud, nech lieči naše rany.

Hádka s priateľom. Strach zo straty náklonnosti iných. Očakávanie nesúhlasu prostredia a sebapopretie pod očakávaním kritiky.

Karta ukazuje buď zdravie (problémy kardiovaskulárne) alebo vzťahy.

Obrátená karta: Odcudzenie. Strata orientácie. Chyby spôsobené zmätkom. Nesúlad. Porušené sľuby. Koniec spojenectva. Rozptýlenie, rozštiepenie pozornosti. Zmätok. Omymy. Prehnané vnútorné obavy.

4Štvorka Mečov

Štvorka Mečov predstavuje oddych po konflikte alebo len všeobecne potrebu oddychu. Možno potrebujeme stiahnuť sa do seba a preorganizovať si svoje vnútro po namáhavom období. Je to čas odstupu, nového uhla pohľadu a premýšľania bez toho, aby sme hneď konali. Čas ticha a meditácie.

Naše sily sú vyčerpané a okolnosti sú nastavené tak, že nás nútia spomaliť a dočasne sa dať do stavu „stand-by“. Bolo to už dlho potrebné – potrebujeme obnoviť svoje životné sily.

Je to aj karta uväznenia, pobytu v nemocnici alebo jednoducho dlhodobého pobytu v ústraní v prírode.

Obrátená karta: Depresia. Vyčerpanie navodené sústavnými premenami. Protichodnosť. Potreba opatrnosti, pretože stres sa začína prejavovať už na zdraví. Túžba získať späť niečo, čo sme stratili. Veľmi pomalý, pozvoľný a premyslený postup.

5Päťka Mečov

Päťka Mečov naznačuej, že ak sa budeme snažiť vnútiť situácii a ľuďom v nej svoju vôľu miesto toho, aby sme prijali dočasné obmedzenia a prispôsobili sa im, budeme čoskoro čeliť porážke! Znečí aj nepriateľstvo. Potrebu postarať sa o svoje vlastné potreby skôr ako o potreby iných, najmä ak zneužívajú našu ochotu.

Pred nami je prázdne víťazstvo – zvíťazíme, ale stálo to za tú námahu? Bolo to to, čo sme chceli? Nepodvádzali sme pri tom víťazení? Táto karta naznačuje konfrontáciu, z ktore odchádza žiaden víťaz a dvaja porazení. Sabotáž alebo zradu.

Môže predstavovať aj útek pred nebezpečenstvom alebo preseknutie pút.

Obrátená karta: Do vecí sa nám mieša niekto poriadne zlostný a deštruktívne naladený. Zlomyseľné klebety. Treba dávať pozor, aby sa priateľom nezačalo vodiť zle. Pohreb. Neisté vyhliadky. Slabosť. Zvedenie. Možno priateľ v problémoch.

6Šestka Mečov

Šestka Mečov predstavuje pokojnejšie časy po búrlivom predchádzajúcom období – čas zotavovania sa. Naznačuje, že sa vzďaľujeme od konfliktu – emocionálne alebo fyzicky. Prichádza zmena k lepšiemu.

Pokus uniknúť problému. Tvrdohlavá snaha prekonať ťažkosti. Toto je bod, v ktorom nastáva zvrat. Naša situácia sa zlepšuje. Vidíme svetlo na konci tunela. Obmedzenia poľavujú.

Vzdialenie sa od nebezpečenstva. Pokus zlepšiť okolnosti. Úspech po období plnom obáv.

Predstavuje cesty a pohyb, predovšetkým po vode alebo za hranice.

Obrátená karta: Riešenia sú ešte stále v nedohľadne. Pocit bezmocnosti a neschopnosti zmeniť situáciu. Zacyklenie v bludnom kruhu obáv. Odloženie cesty. Potreba vysporiadať sa s nezapríčinenými útokmi a zastrašovaniami. Situácia zaviazla na ŕtvom bode. Neželané a nevhodné návrhy.

7Sedmička Mečov

Sedmička Mečov signalizuje potrebu použiť takt miesto toho, aby sme priamo čelili nášmu protivníkovi. Musíme si dať pozor na to, komu budeme dôverovať. Takisto môže signalizovať, že utekáme pred niečím, čo by mohlo situáciu ešte zhoršiť.

Nedovoľme, aby nás iní využili! Chráňme si majetky, pretože niekto by mohol chcieť nás o ne pripraviť. Nedôvera a tajnostkárčenie môžu viesť k izolácii a paranoji.

Inšpirácia. Nadšenie. Nový smer alebo zmysel. Posledné udalosti prinášajú svetlejšie dni. Vzbudenie nádeje a dôvery. Nové plány. Vytrvanie. Dôvera.

Obrátená karta: Zlá rada. Nedostatok podpory. Podcenenie zručností (vlastných alebo cudzích). Spchybňujúce poznámky nahlodávajú rozhodnutie. Hádky. Klebety, ohováranie, osočovanie..

8Osmička Mečov

Osmička Mečov prináša krízu, kde bude len málo možností voľby – zdanlivo bezvýchodiskovú situáciu. Musíme čakať, kým sa nám naskytne príležitosť situáciu opustiť. Karta nás upozorňuje, že aj keď východisko nevyzerá ľahko alebo ho na prvý pohľad nevidíme, vždy nejaké východisko existuje.

Cítime sa ako spútaní, uväznení, chytení do pasce a držaní v nevýhodnej pozícii, ale máme nástroje i schopnosti sa z tejto situácie oslobodiť. Treba si len strhnúť šatku z očí a nájsť východisko. To, čo nás drží v pasci, je len náš vlastný strach!

Obrátená karta: Nezmyselná tragédia. Frustrácia. Depresia. Podraz, zrada. Neúmyselné poranenie milovanej osoby. Pokračujúci konflikt. Nehoda. Osudová lekcia / karma.

9Deviatka Mečov

Deviatka Mečov hovorí, že veci nie sú ani zďaleka také strašné, ako sa obávame. V skutočnosti obavy môžu byť len výplod našej vlastnej duše a sú náš skutočný problém! Karta predstavuje aj vinu alebo čistú hrôzu z niečoho. Jej hlavný význam je výstraha: stačí urobiť maličkú úpravu a celý svet sa od základov zmení.

Karta obáv a starostí a strachovania, bezosných nocí, stresu z budúcnosti, nočných môr. Všetko toto sa môže negatívne odraziť na zdraví. Ale situácia samotná nie je taká zlá, ako nám v danom okamihu prichodí. Pocit osudovosti je neopodstatnený, ale bolesť, ktorú pôsobí, je skutočná. Tiché utrpenie. Stres duše. Ak máme pocit, že s touto situáciou bez pomoci nepohneme, nastal čas vyhľadať odbornú pomoc.

Predstavuje aj potrat.

Obrátená karta: Opodstatnené podozrenie a pochybnosti. Prechádzanie bolestivou fázou pohľadu späť, než sa môžeme znova pohnúť vpred. Učenie sa pozitívnemu mysleniu a odrážaniu zúfalstva a strachu. Ohováranie. Odôvodnený strach.

10Desiatka Mečov

Desiatka Mečov predstavuje nevyhnutný koniec a absolútnu beznádej. Označuje „mentalitu obete“. Nastal čas zmeniť postoj – ocitli sme sa totálne na dne, ale odtiaľ sa už ide len nahor…

Karta zúfalstva, duševného utrpenia, zániku a bolesti. Obvykle predstavuje koniec niečoho, vyvolaný zradou a/alebo smolou. Strata vyzerá o to bolestivejšia, pretože sme ju nevideli prichádzať a pripravila nás o niečo, na čo sme sa vždy spoliehali a o čo sme sa opierali.

Dlho pretrvávajúce nepriateľstvo z minulosti vedie k ofenzíve, po ktorej na bojisku zostanú len trosky. V najbližšom okolí rozkol a zvady. Nešťastná udalosť vyvolá obrovský konflikt. Vyrovnávanie účtov. Stret predstáv.

Ale súčasne je to signál, že najhoršie už máme za sebou. Je načase prestať plakať, pozbierať svoje kosti a pokračovať v živote.

Obrátená karta: Prekonanie vzbury. Udržanie si pozície.Získanie výhody nad protivníkom. Vyhnutie sa katastrofe. Zlepšenie. Veci sú dočasne v náš prospech.

pPáža Mečov

Páža Mečov je bojovník za práva hocičoho, otvorený a asertívny. Je skôr pozorovateľ ako účastník. Má tendenciu nebrať problémy veľmi vážne. Mladý, aktívny človek s ostrým umom a schopnosťou vyzvedieť od ostatných tajomstvá. Spája sa so vzdušnými znameniami (Blíženci, Váhy, Vodnár).

Ľudia, s ktorými máte do činenia, vás nemusia brať vážne. Radšej sa otvorene porozprávajte a vyčistite ovzdušie, ale buďte pripravení aj na to, že vás budú kritizovať. Takisto potrebujeme dávať pozor na nebezpečenstvá, ktoré zatiaľ nevnímame. Nové správy v súdnych/obchodných záležitostiach.

Neočakávaný zvrat. Poznanie, zmúdrenie. Osoba, ktorá je schopná predvídať neviditeľné a odhaľovať neznáme.

Obrátená karta: Boli sme odhalení ako podvodník. Nepredvídaný zvrat. Možná nemoc. Bezmocnosť tvárou v tvár silným silám. Nedostatočná príprava. Neidentifikovateľný protivník. Niekto nám pôsobí problémy.

knRytier Mečov

Rytier Mečov útočí a dobýja všetko, čo mu stojí v ceste. Nebojí sa cválať priamo do jamy levovej. Je odvážny a agresívny a žije svoje hodnoty. Rozhodný mladý muž, odvážne čeliaci prekážkam. Bojovník za ľudské práva.

Možno práve treba predviesť prostrediu fyickú alebo duševnú silu. Pozor, aby sme neboli príliš agresívni alebo nutkaví, aby sme príliš netlačili na pílu! Dosť bolo rečí, treba začať konať.

Okolo nás môže byť odrazu množstvo sociálnych aktivít alebo náhla kreativita a pozitívna energia v práci.

Obrátená karta: Neschopnosť, neopatrnosť. Hádka alebo krach, za ktorým stojí nejaká žena. Chyby z impulzívneho konania. Rozmaznanosť. Unáhlený mladík, vychutnávajúci konflikty. Namyslený, šovinistický somár. Človek pohŕdajúci inými, hlavne ženami.

qKráľovná Mečov

Kráľovná Mečov je kráľovná – bojovníčka. Pripravená do bitky, ale vždy sa riadiaca aj ženskosťou a tvorivosťou. Nezávislá žena robiaca kariéru, s vlastnými hodnotami a ideálmi. Chytrá a trefná a nekonečne vnímavá. Obvykle nad nepriateľmi víťazí svojím umom. Verí v moc poznania. Spája sa so vzdušnými znameniami (Blíženci, Váhy, Vodnár).

Viete sa vysomáriť z rôznorodých informácií a dostať na koreň veci. Možno ste otvorení a možno máte až priveľmi ostrý jazyk. Niekedy môžete byť pomstychtiví. Ste tajnostkárski a viete zistiť, keď iní pred vami niečo ukrývajú. Možno budete musieť obhajovať svoje stanovisko alebo bojovať za niečo, na čom vám záleží.

Karta môže predstavovať vdovu alebo ženu v smútku. Niekoho, kto poznal veľké šťastie a stratil ho. Môže to byť karta žiaľu.

Obrátená karta: Úzkoprsosť, zlomyseľnosť, bogotnosť, pretvárka, postychtivosť, prudéria. Zradný nepriateľ. Zle naladená osoba. Pomstychtivá žena, ktorá robí úklady, ale chýbajú jej schopnosti zrealizovať svoje plány. Nepriateľ.

kKráľ Mečov

Kráľ Mečov je často bojovník / pedagóg / diplomat (zapodieva sa právom, učením, politikou a pod.). Predstavuje právo a poriadok a spravodlivosť daného usporiadania (komunity). Často má posledné slovo. Je autoritou a pôsobí ako autorita. Obvykle stojí v čele podniku alebo útvaru. Je aktívny a rozhodný a srší nápadmi a vyhranenými názormi. V jeho prítomnosti ľudia automaticky zrážajú opätky a uznávajú jeho skúsenosti, ostrý intelekt a analytickú myseľ. Spája sa so znameniami Vzduchu (Blíženci, Váhy, Vodnár).

Vo výklade táto karta môže signalizovať nejaké právne alebo oficiálne vybavvovanie. Možno príliš spoliehame na náš intelekt a mali by sme sa naučiť počúvať svoju intuíciu. Možno nastal čas zbaviť sa starých predstáv a presvedčení, ktoré sú už prežité. Pri rozhodovaní by sme sa mali opierať o logiku.

Obrátená karta: Krutosť, konflikt, sebeckosť, sadizmus. Skazená, nebezpečná osoba, ktorá pôsobí zbytočný nepokoj a smútok. Osoba zameraná na ničenie. Nepriaznivý výsledok oficiálnych záležitostí.

Z  článku na Eprakone

Ako sa vám páči článok?

Pre vyhodnotenie zakliknite počet hviezdičiek.

Priemerné hodnotenie / 5. Počet hlasov:

Hodnoťte ako prví!

Pridaj komentár

Sú veci medzi nebom a zemou... a volajú sa "nekopírovať". :-)
%d blogerom sa páči toto: