Pripravujeme sa na prácu s tarotom

()

Pripravujeme si balíček a „tarotník“

Prvá vec, ktorú urobíme, bude založenie tarotového denníka. Pretože nemám rada dlhé slovné spojenia, nazvime si ho pre pokoj mojej duše „tarotník“. Budeme si doňho zapisovať cvičenia a budeme si zapisovať aj karty dňa a ich vzťah k danému dňu. Takto sa nám spätne podarí objaviť isté vzorce a individuálne významy, ktoré jednotlivé karty majú pre nás.

Tak, a na to budeme potrebovať nejaký zošit. Nejaký, hocijaký. No a budeme potrebovať… čo? Balíček tarotových kariet.

Ešte nijaké nemáte? Tak to mám pre vás článok: Vyberáme si tarorové karty.

Úplní nováčikovia obvykle začínajú Rider-Waiteovým tarotom, pretože jeho obrázky najjasnejšie zodpovedajú významu kariet. Ale pritom ho veľa skúsených tarotárov nemá rado, pretože poskytuje primálo priestoru na predstavivosť a na vlastnú symboliku. A tak sa často stane, že prvý balíček je Rider-Waite, ale len čo sa naučíte trochu význam kariet a prácu s nimi, prejdete na iný balíček, ktorý vám bude viac vyhovovať.

Najlepšie je, ak môžete ísť do obchodu, kde je jeden balíček otvorený – kde ho môžete vziať do ruky a zistiť, ako naň reagujete. Vyhnete sa mnohým sklamaniam. Ja som si tak podľa obrázkov kúpila napríklad Black Tarot s motívmi od Luisa Roya (tu je dobrá stránka, kde nájdete ukážky rôznych tarotov), ale keď som ho dostala do ruky, boli obrázky na kartách príliš malé a plne ilustrovaná bola len Veľká Arkána a dvorné karty. Nakoniec som ostatné karty z tarotu vyhodila, urobila som si ku kartám svoje vlastné významy (niekedy obrázky vôbec neukazovali to, čo by mala karta znamenať) a čítam len s Veľkou Arkánou a dvornými kartami. Ale bola som sklamaná a k tomu by nedošlo, keby som bola mohla karty vziať do ruky v obchode. Dnes Black Tarot takmer nepoužívam, pretože to sklamanie sa mi spojilo s tými kartami. (Odporúčam ho každému, kto nechce dávať dobré správy.)

Iné karty, ktoré skutočne milujem, sú zas tlačené na takom tenkom papieri, že až prejde finančná kríza, kúpim si ešte jeden balíček, pretože tento sa mi čoskoro odporúča… 😕 Ale to už je život – aj keby som to bola vedela, tento balíček by som si v každom prípade kúpila!

Pozrite sa na balíček. Ako naň inštinktívne reagujete? Niektoré balíčky sú farebnejšie a viac podnecujú našu intuíciu. Niektoré balíčky sa držia istej témy (napr. víl, upírov, astrológie, pirátov a podobne). Ktoré vás priťahujú? Vidíte v nich viac než len ten obrázok? Môžete z obrázku na karte dekódovať jej význam?

Potom v svojom článku som už spomínala, že nie všetko, čo sa volá „tarot“, skutočne aj je tarot. Hlavne: niektoré taroty majú plne ilustrovanú len Veľkú Arkánu a Malú mávajú schématickú. Nie všetky taroty mávajú plná počet kariet. Niektoré majú len Veľkú Arkánu. Iné majú viac kariet: napríklad Tarot of Reincarnation má dvoch Bláznov. Ak ste nováčik, vyberajte si plne ilustrované karty, pretože so schématickou Malou Arkánou by ste sa museli učiť význam naspamäť!

Ako vám leží balíček v rukách? Niektoré karty sú síce pekné, ale príliš veľké alebo príliš malé na to, aby sa s nimi dalo dobre robiť. Ak z balíčka nemáte dobrý pocit, radšej ho nechajte tak.

Možno skončíte s viacerými balíčkami. Každý balíček pristupuje k realite z iného uhla pohľadu a na rôzne typy otázok možno budete chcieť používať rôzne sady kariet. Ja obvykle pracujem s hlavným balíčkom, časovacími kartami, balíčkom pre zlé životné situácie (to je ten Black Tarot, čo som spomínala), balíčkom pre čisto intuitívne čítanie (Tarot elfov) s prevažne pozitívnymi významami (keď má človek depresiu, každé „pohladkanie“ duše je vítané), Symbolonom (už nie je tarot) na pochopenie súčasnej lekcie v živote a každý deň si ťahám navyše jednu kartu z ďalšieho netarotového balíčka The Answer Is Simple od Sonie Choquette (je na Mračnej hore v postupne dobudovávanej verzii). Pre absolútne krízové situácie mám ešte jeden tarot, ktorý je taký silný, že ho normálne nepoužívam: Waking the Wild Spirit Tarot. Ten mám ako poslednú inštanciu, keď už si skutočne neviem rady. (A bojím sa ho vziať do ruky, pretože je taký presný, že to bolí. Držím ho pekne v drevenej krabičke, zabalený v navoňanej bordovej servítke, a chodím okolo neho po špičkách 😛 …)

Niektorí ľudia majú balíčky, ktoré používajú len pre seba, a balíčky, z ktorých veštia iným. Ja to nerobím – ten balíček, ktorý mi hovorí najpodrobnejší príbeh, používam pre seba i pre ostatných. Väčšina autorov to síce presadzuje, pretože keď niekto vezme vaše karty do ruky, vkladá do nich svoju energiu, ale mne stačí vždy medzi použitiami balíček „naslepo“ premiešať a energia sa z neho týmto vypudí. A pokiaľ ho v rukách mala poriadne negatívna osobnosť, možno ho vyčistiť – napríklad kadidlom.

Cvičenie 1: Ak ešte nemáte svoj vlastný tarot, choďte do obchodu a pozrite si viaceré balíčky. Vezmite ich do ruky. Zisťujte, ktoré z nich vám niečo hovoria a ktoré sú len „potlačený papier“. Čím viac tarotových balíčkov vezmete do rúk, tým presnejší a vhodnejší bude váš výber.

Ak už nejaký tarotový balíček máte, pozrite si ho – prečo ste si ho vybrali? Čo na ňom vás oslovuje? Aký máte pocit, keď ho držíte v rukách? Ak ste ho dostali darom, možno budete predsa len chcieť skočiť do obchodu a zistiť, či by vám nejaký iný „nesadol“ lepšie…

Je dôležité vedieť, aký vzťah k svojmu balíčku máte.

Staráme sa o svoj tarotový balíček

Prvá vec, ktorú by ste so svojím balíčkom mali urobiť, je vyčistiť ho a požehnať (t.j. naprogramovať, aby vám prinášal užitočné informácie).

Môžete na to využiť:

  • zasväcovací rituál (nejaké nájdete aj v Bosoráckom receptári)
  • očistu jedným alebo všetkými Elementmi
  • vydymenie kadidlom
  • nechať ho ležať na podobločnici 24 hodín tak, aby ho vyčistilo a naboli tak Slnko, ako aj Mesiac
  • priebežne môžete karty na rýchlu očistu zoradiť podľa čísel (nie je vhodné ako počiatočná očista)
  • môžete karty miešať a spievať nejakú očistnú mantru (napr. Om)
  • ja si ich dávam pod vankúš a zisťujem, čo sa mi sníva, prípadne ich cez lucídny sen programujem istým spôsobom.

Na tej stránke, z ktorej sa snažím veľmi neopisovať, je ešte jeden postup: Apythia, ktorá ju zostavila, si urobí očistnú ceremóniu, pri ktorej berie kartu po karte a pokropí ju slanou vodou a pretiahne cez dym kadidla (očista všetkými štyrmi Elementmi). Ako kadidlo používa šalviu. Ja som pri týchto zasväcovacích rituáloch ešte hovorila aj formulku „Čistím ťa v mene Ohňa a Vzduchu (ponad dym kadidla), čistím ťa v mene Vody a Zeme (pokropiť slanou vodou).“

Apythia (zrejme wicca) potom žiada Bohyňu, Boha a Starších, aby požehnali jej karty, a nakoniec ich vydymí rozmarínom alebo jasmínom, ktoré stelesňujú psychické schopnosti. Požehnaný balíček nechá po 3 dni na svojom oltári a do vrecúška kariet vloží ametyst a horský krištáľ).

Ak balíček používa pre verejné veštenie, robí tento rituál aspoň raz ročne.

Keď som dostala Enochiánske (angelické) karty, bol s nimi spojený iný rituál: za splnu ste zapálili štyri zelené sviečky, dali ste na stôl medzi ne zrkadlo a karty ste jednu po druhej ťahali ponad zrkadlo, tam ste si ju pozreli (dovtedy boli zapečatené) a potom ste ich odložili na mesiac späť do vrecúška a rituál ste po mesiaci opakovali. Až potom sa s nimi dalo začať pracovať.

To, že karty treba znova čistiť, zistíme, keď z nich už nemáme „ten správny“ pocit, keď sa nám s nimi nerobí už tak dobre a keď máme problém nájsť v nich význam. Vtedy je dobré ich poriadne vyčistiť. Ale ak ich priebežne (tak raz mesačne) preusporiadame podľa čísla a kedy-tedy necháme na podobločnici, vydrží nám jedno veľké čistenie aj na viac ako jeden rok.

Cvičenie 2: Očistíme si svoj balíček kariet. Ak ho používame už chvíľu, urobíme aspoň priebežné čistenie. Do tarotníka zapíšeme náš pocit z balíčku pred čistením a po ňom.

Kde máme karty uložené?

Väčšina tarotistov ukladá svoje karty v čiernom vrecúšku alebo v drevenej krabičke. To karty chráni nielen fyzicky, ale aj energeticky. Môžete ku kartám priložiť kamene, bylinky alebo čokoľvek iné. Nenechávajte ich voľne položené, keď ich nepoužívate.

Cvičenie 3: Nájdite si miesto, kde budete mať karty odložené. Postarajte sa, aby bolo energeticky „čisté“ – vydymením, umiestnením vhodných kameňov a podobne. Ak vaše karty nemali vrecúško, žožeňte si pre ne nejaké.

Keď veštíme…

Väčšina tarotárov kladie karty na nejaký farebný kúsok látky. Jednak sa tým karty chránia pred špinou, jednak farba zvyšuje istý typ psychickej vibrácie. Ja plátno zatiaľ nepoužívam, ale už som rozmýšľala, že komplikovanejšie rozklady si naň predkreslím nezmyteľnou fixkou, aby som ich nemusela nosiť v hlave.

Je na nás, či svoje karty dáme do ruky niekomu inému (napríklad keď preňho veštíme). Pre mňa to znamená, že na kartách pracuje jeho energia, nie moja – teda že výklad je o ňom, nie o mne. Ale už som spomínala, že niektorí ľudia nenechajú nikoho iného, aby sa ich kariet dotkol. Zariaďte sa, ako to vám vyhovuje najviac.

Prevzaté z Eprakone

Ako sa vám páči článok?

Pre vyhodnotenie zakliknite počet hviezdičiek.

Priemerné hodnotenie / 5. Počet hlasov:

Hodnoťte ako prví!

Pridaj komentár

Sú veci medzi nebom a zemou... a volajú sa "nekopírovať". :-)
%d blogerom sa páči toto: