Význam kariet Veľkej Arkány

()

22 kariet Veľkej Arkány (niekedy sa nazývajú aj Tromfy) zobrazuje hlavné symboly alebo archetypy. Patria sem Blázon. Milenci, Smrť a Svet, ktoré predstavujú podstatné symboly, fázy života alebo sily, ktoré na nás pôsobia. „Veľká Arkána“ v podstate znamená „Veľké Tajomstvá“.

Niektorí autori sú toho názoru, že postupnosť kariet Veľkej Arkány (VA) vlastne hovorí o ceste duše životom. Slovo „arkána“ v latinčine znamená „životné tajomstvá“. VA začína Bláznom, nadšenou a naivnou osobou, dychtiacou vyraziť na cestu životom bez ohľadu na to, čo leží pred ním. Končí Svetom, ktorý predstavuje absolútne dosiahnutie cieľa, úplné dokončenie, Nirvánu.

Pozerajte na tromfy ako na archetypálne udalosti, veľké otázky osudu a charakteru. Podľa MacGregora sú vyjadrením kolektívneho nevedomia ľudskej rasy. Sú to najsilnejšie karty v celom balíčku. Pretože predstavujú archetypy ľudskej existencie a označujú štádiá sebarozvoja a sebapoznania, často sa používajú na vykladanie len samotné, bez kariet Malej Arkány.

Keď vytiahneme pri vykladaní tromf, mali by sme venovať veľkú pozornosť jeho pozícii.

Každý tromf má aj svoje astrologické a numerologické priradenie, ktoré môžeme pri výklade tiež využiť.

Niektorí ľudia radi vykladajú aj s obrátenými významami, t.j. keď vytiahnu kartu, ktorá je hore nohami. Pre iných takáto karta predstavuje len výpoveď o tom, či situácia prichádza alebo odchádza a sú aj ľudia, ktorí s obrátenými významami vôbec nepracujú. Zariaďte sa podľa toho, čo sa vám zdá prirodzené.

Veľká Arkána

V ďalšom texte používam ilustračné obrázky z The Revelations Tarot od Zacha Wonga (zdroj). Významy kariet každého autora sú trochu posunuté oproti „všeobecnému“ významu – a u Zacha Wonga je to tak isto, takže niektoré karty a ich obrátené významy zobrazujú niečo iné než písaný text. Napriek tomu zostáva Wongov tarot mojím tarotom číslo jedna – pesimistický, krásny a presný.

Popisné texty vedľa kariet sú všeobecného rázu, teda nie sú vztiahnuté na významy kariet u Zacha Wonga.

foolO
Blázon

Blázon predstavuje nadšenú a naivnú osobu dychtiacu vyraziť na novú cestu bez ohľadu na to, čo ju na tejto ceste môže očakávať. Predstavuje neobmedzený potenciál ľudského ducha, čistotu v konaní neovplyvnenom skúsenosťami. Karta predstavuje nové začiatky alebo zmenu nasmerovania. Blázon navyše napovedá, že ten, kto sa tou cestou pustí, má neotrasiteľnú dôveru v seba samého.

Ale súčasne môže ísť o varovanie, aby človek nevliezol slepo do novej situácie. Všímajte si okolie a nesnažte sa čo najskôr dostať čo najďalej. Nesprávajte sa nerealisticky alebo nezodpovedne. Prehliadanie dôležitých drobností, ktoré potom robí problémy neskôr.

Zvyšok VA predstavuje veci, ktoré sa Blázon musí naučiť.

Obrátená karta: Mrhanie energiou, nekoncentrovanosť. Odkladanie následkom neistoty. Nedostatok presvedčenia. Nesprávne voľby a zlé rozhodnutia. Nerozhodnosť. Apatia. Váhavosť. Stratili sme z očí cieľ.

Magické priradenia
Farba biela
Rastlina mäta pieporná
Kadidlo piment
Olej santalové drevo
Kameň horský krištáľ
Planéta Urán
Použitie Pre rituály nových začiatkov, optimizmus, zvieratá, malé deti, cestovanie.

magicianI
Mág

Mág je osoba mnohých talentov, ktorá dokáže pomocou týchto zručností urobiť mnoho vecí. Ako alchymista a transformátor stelesňuje schopnosť premeniť predstavu na realitu. Táto karta ukazuje, že človek má k dispozícii veľkú kreativitu, ak je ochotný ísť za vecou a konať podľa nej. Predstavuje šľachetné využívanie vlastného talentu. Ovládnutie moci a vplyvu. Citlivosť voči veciam neviditeľným, psychické schopnosti. Často sa táto osoba musí najprv rozhodnúť, čomu sa ide venovať, a potom podľa toho konať – a až nato sa dostaví úspech. Takisto predstavuje spojenie s božským (obraz človeka so zdvihnutou paličkou vyzerá, akoby čakal na úder božieho blesku osvietenia). Môže signalizovať, že do života nám prichádzajú nejaké magické vplyvy alebo že začneme byť citlivejší na mimozmyslové záležitosti a začneme v našom živote pozorovať synchronicitu.

Táto karta varuje tiež pred trikmi, podvodmi a chytrákmi, ktorí sa nás snažia ošmeknúť. Mág vládne nad všetkými kartami Malej Arkány a jeho sila a vlastnosti sú vždy ovplyvnené okolitými kartami.

Obrátená karta: Priveľa komunikácie, prílišná intelektuálnosť („žije príliš v svojej hlave“), manipulatívnosť. Slabá vôľa. Nemotornosť, nešikovnosť. Neistota. Nedostatok predstavivosti. Používanie vlastných schopností na škodenie. Vôľa robiť zle. Pretvárka. Podvodník a manipulátor.

Magické priradenia
Farba žltá
Rastlina očianka (euphrasia)
Kadidlo Dračia krv
Olej škorica
Kameň karneol
Planéta Merkúr
Použitie Všetko, čo sa týka umenia, biznisu, komunikácie, liečenia, rozvoja psychických schopností a ochrany pred podvodmi a krádežami.

highpriestessII
Veľkňažka

Veľkňažka predstavuje múdrosť alebo záujem o poznanie, intuíciu a vzdelanie. Predstavuje ženské vedomie – panenskú bohyňu, dcéru Mesiaca. Vyzýva nás nájsť to, čo sa skrýva pod povrchom situácie, a rozpamätať sa na možnosti, ktoré sa skrývajú v našom vlastnom vnútre. Predstavuje čas na objavovanie tajomstiev života, pretože niečo, čo sa doteraz skrývalo v našom podvedomí, sa pýta na povrch. Nechajte sa viesť intuíciou a inšpiráciou. Veľkňažka je mostom k vyšším rovinám. Je pasívna a prijímajúca a stráži brány podvedomia a spája nás s našimi snami, psychickými schopnosťami, mesačnými cyklami a tajomstvami ženskosti. Je jemným, ale mocným spojivkom s kolektívnym nevedomím alebo dušou sveta. Niekedy predstavuje osvietenú a cnostnú ženu. Môže stelesňovať aj tajuplnú ženu, osudovú ženu, zmyselnú a charizmatickú bez emocionálnej zaangažovanosti. Takisto predstavuje ženské princípy a milosť. Môže byť signálom, že potrebujeme samotu, ústranie a meditáciu, ako aj múdrosť a vzdelanie.

Obrátená karta: Podozrievavá, sklamaná, rozčarovaná. Spiace talenty a múdrosť. Plytvanie alebo nesprávne používanie schopností a poznatkov. Negatívny vplyv na emocionálnu stabilitu. Skreslené úsudky. Oklamanie povrchným zdaním múdrosti. Ignorancia a neochota počúvať rady iných. Nedostatok porozumenia. Plytkosť a pretvárka.

Magické priradenia
Farba fialová
Rastlina palina
Kadidlo vavrín
Olej cédrové drevo
Kameň ametyst
Planéta Mesiac
Použitie Pre rituály týkajúce sa osobnej identity a spirituality, tajomstvá a veci okolo mladých ľudí, predovšetkým žien.

empressIII
Cisárovná

Cisárovná je bohyňa-matka, ktorá dozerá nad cyklom narodenia, smrti a znovuzrodenia. Symbolizuje dosiahnutie všetkých tradične „ženských“ vecí: plodnosti, krbu, domova, manželstva a materstva. Je to čas hojnosti a plodnosti, domácej stability a šťastia a materiálneho blahobytu. Táto karta predstavuje aj hojnosť vo všetkom, čo prináša otvorená myseľ a láskavá duša. Je to pokrok ženskej stránky. Predstavuje krásu, inteligenciu a spirituálnu silu niekoho, kto vytvára priaznivé podmienky pre iných.

Je to svetaznalá žena, ktorá robí rozhodnutia na základe toho, čo práve v danom čase vie. Dokáže byť silná a nezdolná, keď od nej závisia iní. Je podnikavá a podnikateľská s pragmatickým a rovnostárskym prístupom, ale tiež láskavá a dobrosrdečná a v iných vyvoláva pocit dôvery a spoľahnutia sa. Je rolový model pre iných.

Táto karta môže predsavovať aj matku v živote toho, kto kladie otázku, alebo niekoho s materinským inštinktom. Takisto predstavuje ženu na vplyvnej pozícii.

Obrátená karta: Príliš ľahtikársky, neopatrný. Nedostatok záujmu a sústredenia. Plytvanie zdrojmi. Strata hmotných statkov. Neplodnosť alebo nechcené tehotenstvo. Márnomyseľnosť. Domáca nezhoda a chaos. Príliš ochranársky prístup.

Magické priradenia
Farba ružová
Rastlina myší chvost
Kadidlo geránium
Olej neroli
Kameň jadeit
Planéta Venuša
Použitie Pre rituály týkajúce sa vecí domácich, plodnosti, materstva, sobáša, vernosti, rodiny a žien stredného veku.

emperorIV
Cisár

Cisár predstavuje svetskú moc a dosiahnutie všetkých tradične „mužských“ vecí: autoritu, bohatstvo a kompetenciu v práci. Je to osoba s (formálnou) autoritou, napr. otec, nadriadený, polícia, vláda, súdnictvo. Symbolizuje logiku postavenú nad emócie a často sa spája s oficiálnymi akciami, napr, presadzovaním litery zákona. Predstavuje výrazné vodcovstvo a je otvorený radám a nápadom iných.

Značí, že nastal čas začať sa starať a dostať pod kontrolu materiálne aspekty života a urobiť definitívne zmeny. Zhmotniť nápady do konkrétnej reality. Niečo, čo si prajete, sa začína vo vašom živote zhmotňovať – i keď to možno nevidíte. Vaša najväčšia sila je sila vašej vôle. Silou úmyslu a vizualizáciou dokážete zhmotniť svoje priania – a máte prianie zvýšiť svoju kontrolu vo všetkých ohľadoch.

Cisár predstavuje aj konkurenčnú žilku v nás a podnecuje nás uchopiť hodenú rukavicu a ustáť v blížiacom sa probléme.

Predstavuje mužský aspekt: otec, brat, strýko, manžel a pod. Patriarchálna osoba. Veľkorysosť.

Obrátená karta: Panovačnosť, neschopnosť prijímať od iných. Nevyzretosť, neschopnosť prijať zodpovednosť. Malá sila vôle. Podriadeneckosť, pokrytectvo a servilnosť. Neschopnosť robiť ťažké rozhodnutia vedie iných k tomu, že strácajú dôveru. Pletichárčenie. Slabá povaha. Nedostatok vnútornej sily.

Magické priradenia
Farba tmavomodrá
Rastlina orlíček alebo kokorík (polygonatum)
Kadidlo obvyklé kostolné kadidlo (frankincense)
Olej majoránka
Kameň tyrkys
Znamenie Baran
Použitie Pre rituály moci, odvahy, úspechu, prosperity, kariéry a pre mužov stredného veku.

hierophantV
Kňaz

Kňaz, niekedy aj Pápež, predstavuje potrebu ísť v stopách tradícií, ceremónií, rituálov a presvedčení, aj keď už sú zastaralé a neplatné. Môže predstavovať hocijakú skupinu s pravidlami a rozdelenými rolami. Možno ju interpretovať aj ako potrebu patriť k takejto skupine, mať svojho učiteľa/vodcu a ako potrebu buď sa zaradiť a dodržiavať pravidlá, alebo ich zmeniť.

Predstavuje aj záujem o spirituálne veci alebo spirituálneho učiteľa ako cestičku k vyšším rovinám vedomia. Hovorí o tom, že treba vytvoriť základňu pre systém presvedčení a ťažiť pocit bezpečnosti a ochrany z pevného zakotvenia v tradíciách a (kultúrnych) koreňoch.

Takisto predstavuje pokoru, láskavosť, dobrotu, odpustenie a sprievodcu.

Môže predstavovať nedostatok presvedčenia alebo nečinnosť. Byť zajatcom vlastných predstáv. Cítiť sa obmedzený predstavami a hodnotami spoločnosti. Tlak, aby sme napĺňali očakávania iných.

Obrátená karta: Zaviaznutie v tradíciách. Neschopnosť prispôsobovať sa zmenám doby. Prílišné vystavovanie na obdiv láskavosti alebo prílišná láskavosť od srdca. Slabosť, Priľahké vzdávanie sa, odpieranie si. Rigídne zmýšľanie potláča rast. Opakovanie chýb. Zadržiavanie alebo skresľovanie informácií s cieľom zvýšiť svoju moc. Netolerancia. Propaganda. Falošné predstavy o vlastnej morálnej nadradenosti zdôvodňujú prenasledovanie iných. Poslušnosť získaná zastrašovaním, nie dôverou. Zdedené predsudky. Ľahká ovplyvniteľnosť.

Magické priradenia
Farba purpurová
Rastlina myší chvost
Kadidlo šalvia
Olej borievka
Kameň lapis lazuli
Znamenie Býk
Použitie Pre rituály ohľadne učenia, poznania, múdrosti, nájdenia vecí stratených, pre starších ľudí oboch pohlaví a pre autority.

loversVI
Milenci

Milenci predstavujú vo väčšine systémov križovatku, kde treba urobiť morálne rozhodnutie a človek, čo si karty vykladá, sa pritom môže cítiť rozdelený. Treba sa poznať dobre, pretože urobiť to správne rozhodnutie môže znamenať aj, že sa budete musieť postaviť proti tomu, čo vám iní hovoria/radia. Je to karta duality, voľby a rozhodovania. Môže predstavovať potrebu podrobiť sa testom.

Milenci môžu predstavovať aj hlbokú lásku alebo mocnú príťažlivosť medzi dvoma jedincami: ľuďmi, predstavami, udalosťami a pod. Je to vytvorenie cenného a vyváženého vzťahu, intímneho, ale nie nutne sexuálneho. Takisto môže znamenať nový vzťah alebo to, že súčasný stav prechádza podstatnou premenou.

Obrátená karta: Obsesívne, nutkavé vzťahy založené na nezdravej emocionalite. Upínanie sa na minulé, ukončené vzťahy. Nevyvážený vzťah. Chybovanie v rozhodovaní. Neschopnosť poučiť sa z minulosti. Zlyhanie v skúške. Nespoľahlivosť. Osamelosť. Frustrácia vo vzťahu alebo manželstve. Nedôveryhodnosť.

Magické priradenia
Farba zelená
Rastlina železník (verbena)
Kadidlo ruža
Olej ylang-ylang
Kameň ruženín
Znamenie Urán
Použitie Pre všetky druhy vzťahov, ale hlavne pre vzťahy milostné, na pritiahnutie lásky, pre voľbu hocičoho a pre sex.

chariotVII
Voz

Voz predstavuje boj, ale nie je vopred dané, či v ňom definitívne prehráme. Naopak, karta znamená, že máme dobrú šancu vyhrať, ak to nevzdáme. Ak sa do toho zapriahneme a nasadíme všetko, čo máme – vôľu, zdroje i schopnosti a cieľ stále na očiach – a nevzdáme sa, môžeme dosiahnuť, čo chceme. Musíme však venovať pozornosť detailom. Kombinujme silu a schopnosti a urobme výboj vpred. Táto karta značí „choď do toho!“

Predstavuje silu v spojení s bojom (treba si len spomenúť na rímske legendy). Hovorí o sile, nasadení a výdrži. Takisto môže napovedať, že potrebujeme prebrať kontrolu, ak chceme na konci zvíťaziť. Je to hrdinský výboj. Sila kombinovaná s presvedčením.

Tiež môže predstavovať blížiacu sa cestu niekam. Tá cesta pritom môže byť buď fyzická alebo spirituálna, cesta za novými obzormi. Podnet, aby sme vzali osud do vlastných rúk. Takisto môže znamenať budúcu kúpu auta alebo nový domov.

Obrátená karta: Nedokončenie cyklu, vzdanie sa tesne pred dosiahnutím cieľa. Neúspech. Porážka. Zlyhanie. Strata niečoho, na čom visíme, v poslednom okamihu. Nečakané zrútenie plánov. Bezmocnosť, poroba. Neschopnosť čeliť realite. Stať sa obeťou svojich vlastných obáv.

Magické priradenia
Farba šarlátová
Rastlina rozmarín
Kadidlo benzoin
Olej ďumbier
Kameň rutilovaný quartz, „Venušine vlasy“
Znamenie Rak
Použitie Pre rituály cestovania, nových podujatí, pri sťahovaní, keď nás to ťahá viacerými rozdielnymi smermi, pri budovaní sebadôvery a nezávislosti.

strengthVIII
Sila

Karta Sila doslovne predstavuje silu, odvahu a rozhodnosť – dôveru vo vlastné schopnosti. Naša sila prichádza zvnútra. Karta je ženský archetyp vnútornej sily. Predstavuje aj súcit, súzvuk s inými. Ak si ju vytiahneme, predstavuje našu potrebu nasadiť tieto vlastnosti. Je to intelekt a rozum v súhre s nadšením a energiou. Dokážeme čeliť čomukoľvek, čo život na nás hodí. Prekonávanie prekážok. Prebratie kontroly nad vlastným osudom.

Je to čas konštruktívneho prístupu k problémom. Je to čas pre disciplinovaný postup a načúvanie svojmu vnútornému hlasu a pochopenie dopadov našich činov a správania.

Takisto hovorí o vnímaní pokušení na ceste a o schopnosti prekonať ich.

Obrátená karta: Príliš emotívny postoj. Nedostatočné premýšľanie o situáciách a ich dopadoch. Strata odvahy. Ústup od vlastných hodnôt. Impulzívne konanie. Neodôvodnené použitie sily. Uchyľovanie sa k zastrašovaniu iných, aby sme ich mohli lepšie zmanipulovať. Tyranizovanie. Nedostatok viery. Zneužívanie sily. Podľahnutie pokušeniu.

Magické priradenia
Farba burgundská červená
Rastlina mäta sivá
Kadidlo cédrové drevo
Olej bazalka
Kameň malachit
Znamenie Lev
Použitie Pre rituály na zvýšenie fyzických a psychických schopností a prekonanie nemoci, pre trpezlivosť a zdolávanie prekážok.

hermitIX
Pustovník

Pustovník predstavuje čas, kedy sa potrebujeme izolovať od prostredia a stiahnuť do vlastného vnútra, podrobiť ho skúmaniu a získať nový pohľad na okolitý svet. Môže to byť hľadanie vlastnej podstaty, hľadanie nejakej odpovede v sebe samých alebo len potreba byť chvíľu sám. Je to obdobie sebaosvietenia, hľadania pravdy a múdrosti svojho vyššieho ja.

Takisto môže predstavovať akceptovanie vecí, ktoré nedokážeme zmeniť, ako aj múdrosť, trpezlivosť a nový zmysel hodnoty v živote. Ak sa týka konfliktu, môže znamenať stiahnutie sa a nebojovanie.

Ak ide o osobu, je to tichá a utiahnutá osoba s pohľadom upretým do vlastného vnútra, skúmajúca sama seba. Ale rovnako to môže byť niekto, kto má problém kontaktovať sa s inými, vlk-samotár, kto sa navonok neprejavuje a ukrýva pred ostatnými informácie o sebe. Tajnostkár.

Obrátená karta: Izolácia, odcudzenie sa. Neopatrnosť. Unáhlenosť. Zbrklosť. Predčasné konanie. Nesprávne rady. Prílišná izolovanosť. Odmietanie pomoci iných. Strach a podozrievavosť voči vonkajšiemu svetu. Neochota skúmať nové predstavy. Odmietanie rozumných rád. Hľadanie poznania brzdené depresiou.

Magické priradenia
Farba sivá
Rastlina benedikt lekársky
Kadidlo materina dúška
Olej eukalyptus
Kameň púštna ruža (sadrovec)
Znamenie Panna
Použitie Pre rituály na zabránenie samote, pre veštecké sny, pre nové začiatky osamote, pre nájdenie svojej cesty a pre osobnú integritu.

wheelX
Koleso šťastia

Koleso šťastia znamená, že kdekoľvek sa v živote nachádzame, my aj situácia sa môžeme hocikedy so sekundy na sekundu zmeniť. Ak sme na  kolese šťastia práve dole, veci sa môžu zlepšovať. Ak sme hore, možno tam ešte chvíľu zostaneme – ale rovnako dobre môžeme v najbližšom okamihu už padať… Niekedy sa obrátená karta používa na určenie, ako sa bude vyvíjať naše osudové šťastie. Koleso šťastia je okamih zmeny a zvratu v našom osude, v našej karme, v našom živote.

Karta môže tiež znamenať, že pred nami stojí príležitosť – ale len po určitú obmedzenú dobu! Treba konať okamžite, inak o príležitosť prídeme. Je to začiatok alebo koniec nového cyklu.

Ak hľadáme odpoveď na nejakú otázku a vytiahneme si túto kartu, mali by sme sa na chvíľku odosobniť a dobre sa pozrieť na širšie súvislosti situácie.

Obrátená karta: To isté ako v normálnej pozícii, ale buď zosilnené alebo zoslabené. Zdržiavanie sa v dôsledku nedostatku príležitostí. Nečakané udalosti naše konanie prerušujú alebo celkom zvrátia situáciu. Nečakajme zásah zvonka.

Pozor: Pri tejto karte je dôležité pozrieť sa na okolité karty, aby sme vedeli určiť, ako sa koleso šťastia zvrtne.

Magické priradenia
Farba oranžová
Rastlina ďatelina
Kadidlo papraď
Olej pačuli
Kameň Mačacie oko (beryl)
Planéta Jupiter
Použitie Pre rituály prosperity a vecí finančných, pomáha šťastiu a zvráteniu smolného obdobia, pre zmeny hocijakého druhu.

justiceXI
Spravodlivosť

Karta Spravodlivosť predstavuje doslova spravodlivosť a férovosť a vyváženosť vo všetkom. Takisto naznačuje, že ten, kto kladie otázku, môže mať do činenia so zákonom. Môže naznačovať aj to, že robíme správnu voľbu alebo že dostaneme ocenenie/uznanie, ktoré sme už mali dostať. Znamená aj to, že keď sa rozhodujeme, pocítime dopad tohto rozhodnutia aj na nás, nech už dobrý alebo zlý. Spustili sme reťazovú reakciu a tá sa teraz nezadržateľne blíži späť k východiskovému bodu – teda k nám.

Je čas dosahovať rovnováhu nasadením racionality a logiky. Je to obdobie rozumu, neemocionálnych uzáverov, férovosti a rovnosti, dosahovania pocitu rovnováhy a harmónie a naprávania minulých pochybení a ublížení.

Výsledok bude vskutku férový, či už dobrý alebo zlý. Spravodlivosť je obojsmerná cestička – na rozdiel od právnej spravodlivosti karmická spravodlivosť je absolútne nestranná.

Karta môže znamenať, že potrebujeme robiť kompromisy alebo sa aspoň ubezpečiť, že sme vzali do úvahy všetky faktory, než urobíme rozhodnutie.

Obrátená karta: Nespravodlivosť, nerovnováha. Predsudok a predpojatosť. Falošné obvinenia, bigotnosť, neférovosť. Zneužívanie moci. Nečestné jednanie s inými. Znevažovanie a zľahčovanie našej strany v právnych záležitostiach.

Magické priradenia
Farba tmavosivá
Rastlina Cascara sagrada
Kadidlo arabská guma
Olej citrón
Kameň pruhovaný achát
Znamenie Váhy
Použitie Pre rituály ohľadne vyjednávania, rozhodovania, právnych záležitostí, úradných vecí, na zbavenie sa hnevu z niekdajších ukrivdení.

hangedmanXII
Visiaci muž

Visiaci muž predstavuje sebaobetovanie. Musíme sa niečoho vzdať, keď chceme dosiahnuť to, po čom túžime. Ak sa nerozhodneme, budeme stagnovať.

Môže tiež znamenať, že sa treba na situáciu pozrieť z iného zorného uhla. Môže signalizovať, že je načase robiť veci v opačnom poradí. Dostali sme sa do slepej uličky kvôli zastaralým predstavám a názorom. Treba znova preskúmať, ako zmýšľame, pretože naše predstavy môžu byť nepresné.

Dajme si pozor, aby si z nás niekto neurobil obeť.

Obrátená karta: Pokrivený pohľad na realitu. Márny pokus zmeniť niečo, čo sa už zmeniť nedá. Odmietanie akceptovať realitu. Hranie sa na martýra. Psychologické blokády. Neschopnosť povedať „dosť“ a ukončiť vlastné utrpenie. Neochota obetovať niečo za niečo. Neochota namáhať sa. Ego.

Magické priradenia
Farba tmavozelená
Rastlina topoľ veľkolistý
Kadidlo klinček
Olej čajovníkový olej
Kameň heliotrop
Planéta Neptún
Použitie Pre rituály ohľadne zbavenia sa závislostí a nutkaní, pre začiatok novej, náročnej ale sľubnej cesty, pre ukončenie deštruktívnych vzorcov myslenia aleboi psychickej precitlivelosti (napr. jasnovidectva a pod.), pre akceptovanie nevyhnutného a poučenie sa z neho.

deathXIII
Smrť

Smrť je možno najznámejšia a najmenej chápaná karta v tarote. Len zriedka znamená fyzickú smrť. Najčastejšie symbolizuje veľkú zmenu, mocné prekopŕcnutie situácie, ktoré nemôžeme ani kontrolovať ani usmerňovať ani zastaviť – jednoducho transformáciu. Práve Smrť predchádza Znovuzrodeniu. Je to koniec niečoho v našom živote, ktorý vyštartuje veľké premeny. Je to odstránenie negatívnych podmienok a umožnenie nových, lepších situácií. Túto premenu si nemôžeme vyberať – je predurčená a nemenná. Ak potrebujete nejaký obraz, tak táto karta predstavuje príbeh Fénixa povstávajúceho z popola.

Smrť môže aj znamenať, že by sme sa zasa mali venovať viac praktickým záležitostiam a sústrediť sa na to, čo je v našom živote podstatné.

Okolité karty nám napovedia, o čom táto zmena bude.

Obrátená karta: Ľpenie na starom, neochota pustiť, vzdať sa a nechať veci plynúť. Stagnácia a nehybnosť, pomalá zmena. Staré zvyklosti brzdia rast. Cítime sa obmedzovaní, ale nie sme ochotní riskovať zmeny.

Magické priradenia
Farba tmavohnedá alebo čierna
Rastlina ruta
Kadidlo myrha
Olej gáfor
Kameň obsidián
Znamenie Škorpión
Použitie Pre rituály koncov, životných prechodov, sťahovania a presunov hocijakého druhu, zanechávania ľútosti a smútku za sebou.

temperanceXIV
Umiernenosť

Umiernenosť predstavuje harmóniu a rovnováhu, sebakontrolu a umiernenosť. Môže predstavovať potrebu krotiť sa v svojich chúťkach či správaní – hlavne vtedy, keď sa nablízku nachádzajú extrémne karty (napr. Rytier). Ak ide o konflikty, Umiernenosť radí, že vyjsť na pol cesty môže byť správna reakcia. Miernenie sa vo všetkom.

Je aj o tom, že sa učíme vážiť si to, čo máme a čo sme sa naučili.

Táto karta obvykle ukazuje ženu alebo anjela s jednou nohou vo vode a druhou na zemi. To predstavuje spojenie medzi vedomým a nevedomým, medzi svetským a duchovným. Anglický názov Temperance pochádza z latinského temperare, čo značí vhodne  kombinovať alebo zmiešavať.

Obrátená karta: Priveľa sebaspytovania. Zaviaznutie v minulosti. Nevyvážený životný štýl. Ustrnulosť dusí v zárodku predstavivosť. Rozpory a hádky. Konflikt záujmov.

 

Magické priradenia
Farba krémovobiela
Rastlina angelika
Kadidlo orgován
Olej kamilka
Kameň achát Belasá čipka (čipkový achát)
Znamenie Strelec
Použitie Pre harmóniu a osobné šťastie, pre liečenie, umiernenosť emócií, slov alebo činov a pre spojenie sa so strážnym anjelom alebo spirituálnym sprievodcom.

devilXV
Diabol

Diabol má viacero významov. Môže predstavovať drobné tiky a nutkania, ktorým sa poddávame a ktoré by sme mali začať kontrolovať (alebo si aspoň uvedomovať), než sa z nich stane podstatný problém. Je to o pokušeniach.

Niekedy však môže znamenať aj to, že sa potrebujeme trochu odviazať a zabaviť a byť niekedy aj „hnusáci“, pretože inak nám začne preskakovať. Takisto môže predstavovať zvádzanie a sex. Našim primitívnym potrebám treba dopriať sluchu, ale neslobodno ich nechať prevziať kontrolu nad nami.

Diabol môže znamenať aj to, že potrebujeme prekonať zablokované pocity, ktoré nám bránia posunúť sa o úroveň vyššie. Ak sa týmito pocitmi nezačneme zapodievať, môžu nám spôsobiť povážlivé problémy. Toto je temná stránka našej duše. Nastal čas odstrániť blokády a obmedzenia.

Takisto môže znamenať, že sme podriadeneckí alebo vystavení zlému vonkajšiemu vplyvu alebo našim obavám.

Obrátená karta: Chýbajúca vízia. Zablokovaná energia. Rozvod. Rozpoznanie potrieb niekoho. Prekonanie prekážok. Potlačenie vlastných pocitov môže viesť k výbuchu. Snaha zmierniť utrpenie pomocou rôznych nerestí.

Poznámka: Aj táto karta potrebuje, aby sme jej význam odvodzovali od okolitých kariet, aby sme vedeli určiť, či ju interpretovať pozitívne alebo negatívne.

Magické priradenia
Farba horčicovožltá
Rastlina hamamel
Kadidlo kopál (druh jantáru)
Olej borovica
Kameň červený jaspis
Znamenie Kozorožec
Použitie Pre rituály zmeny, uvoľnenia negatívnych energií, integrovanie vlastného „tieňa“, fyzickú a psychickú ochranu proti útokom a hrozbám, na prekonanie strachu a nervozity.

towerXVI
Veža

Podobne ako Smrť predstavuje aj Veža veľmi výraznú zmenu v našom živote, pri ktorej sa často budeme cítiť bezmocní a zraniteľní. Predstavuje pekné fantázie, ktorými od základov otriasa tvrdá realita. Predstavuje rýchlu a nepredvídanú zmenu, ktorá nami otrasie od základov. Na rozdiel od Smrti však tuto zmenu nezapríčinili vonkajšie okolnosti, ale my sami, či už si to uvedomujeme alebo nie. Niekto túto kartu interpretuje aj ako výstrahu pred nebezpečenstvom v našom živote, ale najčastejšie predstavuje len drastickú a nečakanú zmenu. Keď prehrmí, náš život sa znova poskladá a niektoré jeho nefunkčné časti zmiznú.

Obrátená karta: Zmena bude trvalá a nezvratná. Nič už nebude tak, ako bývalo.

Magické priradenia
Farba tmavožltá
Rastlina sladká tráva (Hierochloe odorata)
Kadidlo vanilka
Olej céder
Kameň jaspis Leopardia kožka (leopardí jaspis)
Planéta Mars
Použitie Pre odstraňovanie obmedzení a prekonávanie pocitu odtrhnutia sa, pre sexuálnu potenciu, materiálnu bezpečnosť, záležitosti majetkové, odhaľovanie tajomstiev, ochranu domu, ochranu pred prírodnými živlami a pre nové nasmerovanie.

starXVII
Hviezda

Hviezda značí nádej na zlepšenie vecí a nádej na nové sľubné príležitosti. Je o našich snoch a prianiach. Predstavuje prvý krok na správnej ceste, ale musí ju sprevádzať konanie, aby sa skutočne dostavil úspech. Začína nový cyklus. Sme na dobrej ceste.

Je to karta inšpirácie, povzbudenia a omladenia, hlavne ak predošlé obdobie bolo ťažké a traumatizujúce. Táto karta nám radí zhlboka sa nadýchnuť a nechať sa inšpirovať krásou prírody okolo nás.

Má aj astrologický podtón. Hovorí o vplyve Nebies na náš život. Je to pokoj, ktorý nám umožňuje napojiť sa na Univerzum vo voľnom toku energie. Je to obnovenie poriadku a pokoja.

Obrátená karta: Falošný pocit bezpečia. Nenaplnené sny a túžby. Sklamanie. Pesimizmus. Smola. Ukončenie neuspokojivého obchodného vzťahu alebo priateľstva. Nenapredovanie kvôli vlastnému strachu.

Magické priradenia
Farba bledožltá
Rastlina hviezdicový aníz
Kadidlo fialka
Olej ružové drevo
Kameň citrín
Znamenie Vodnár
Použitie Pre rituály naplnenia želaní a snov, pre slávu a všetky formy uznania, karta rádobyspisovateľo, hercov, bavičov, hudobníkov a tanečníkov.

moonXVIII
Mesiac

Mesiac spája tajuplnosť a podporu ženského ducha s emóciami, intuíciou a lákaním i strachom z neznáma.

Hovorí, že sme zmätení, ale že napriek nášmu zmäteniu sa situácie už riešia samé. Musíme len nechať veciam voľný priebeh a nesnažiť sa vnucovať im našu vôľu, pretože ich nemusíme dokonale chápať.

Mesiac je karta ilúzií. Nenechajme sa zviesť z našej cesty rôznymi lákadlami alebo falošnými predstavami! Takisto neurýchľujme dôležité rozhodnutia a ubezpečme sa, že si o danej situácii nič nenaklamávame.

Odpovede nájdeme v svojich snoch. Naše sny majú obrovský dopad na náš bdelý život. Toto nie je obdobie logiky a racionality, ale obdobie intuície. Ale pozor – nezahmlievajme deliacu čiaru medzi realitou a ilúziou!

Obrátená karta: Podvod, klamstvo. Zlý odhad situácie/osoby. Potlačené problémy sa začínajú prejavovať zhoršeným fyzickým alebo psychickým zdravím. Potláčanie intuície. Odhalíme malý podvod skôr, než napácha veľkú škodu.

Táto karta sa autor od autora odlišuje v interpretáciách. Niektorí ju považujú za zlú kartu, negatívnu a plnú lživých predstáv. Ale je lepšie brať ju ako kartu s mnohými tvárami a interpretovať ju podľa toho, aké karty ju obklopujú.

Magické priradenia
Farba strieborná
Rastlina valeriána
Kadidlo mimóza
Olej citrónová tráva (Cymbopogon)
Kameň mesačný kameň
Znamenie Ryby
Použitie Pre rituály týkajúce sa žien a cyklu života, pre pokojný spánok, krásu, pre rituály príťažlivosti/priťahovania počas dorastajúceho mesiaca a pre rituály vyháňania zlých síl počas ubúdajúceho mesiaca, pre spirituálny rozvoj a prístup do iných dimenzií.

sunXIX
Slnko

Slnko predstavuje uspokojenie a šťastie v láske, manželstve, priateľstve a v živote vo všeobecnosti. Znamená úspech a úžasnosť vo všetkom, do čoho sa pustíme. Je to potešenie z každého dňa a radosť aj z malých vecí.

Takisto predstavuje jasnú víziu. Porozumenie svojich skutočných potrieb.

S touto kartou sa spája aj istá umeleckosť. Takisto cesta do teplých krajov.

Znamená dobrý vzťah, šťastné manželstvo, verné priateľstvo.

Obrátená karta: Nebezpečenstvo vnútorného vyhorenia. Pozor na pýchu. Nešťastie. Osamelosť. Možnosť zrušenia sľubu manželstva alebo rozvod. Zmarené plány. Nejasná a neprívetivá budúcnosť. Nedostatok priateľstva. Zmätok a podozrievanie nám bránia vychutnať si všetky tie dobré veci života. Príjemné fantazírovanie o úspechu, ktoré sa však nezakladá na realite.

Magické priradenia
Farba zlatá
Rastlina ľubovník bodkovaný
Kadidlo mandarínka
Olej pomaranč
Kameň jantár
Planéta Slnko
Použitie Pre rituály týkajúce sa šťastia, úspechu, energie, odvážnych plánov a ambícií, odhaľovanie skrytých potenciálov, cesty na slnečné miesta, a obnovu zdravia.

judgeXX
Súdny deň

Nastal čas pozrieť sa späť a vyhodnotiť svoj život alebo jeho určitú etapu. Táto karta predstavuje uzavretie a zhrnutie toho, čo sme dosiahli počas etapy, ktorá práve končí. Je to karta mocnej transformačnej energie.

Takisto predstavuje čas znovuzrodenia, očistenie sa od balastu minulých pochybení a omylov a pohnutie sa dopredu. Je to karta karmy – žneme, čo sme zasiali. Mali by sme si uvedomovať, ako naše skutky ovplyvňujú iných.

Do veľkej miery predstavuje prebúdzanie sa volaniu nášho osudu alebo snahu pochopiť svoje vyššie poslanie.

Predstavuje aj rozsudok v právnej záležitosti.

Obrátená karta: Fóbie, nutkavé predstavy. Popieranie pravdy. Odďaľovanie, odsúvanie na neskôr. Vyhováranie sa na prekážky, aby sme sa nemuseli meniť. Stagnácia. Rozvod. Márne snahy obnoviť mladosť alebo minulosť. Stáť bokom a pozerať, ako život plynie mimo nás. Neschopnosť čeliť skutočnosti.

Magické priradenia
Farba indigová modrá
Rastlina indický ďumbier (kurkuma)
Kadidlo alojzia trojlistá
Olej limeta
Kameň Sokolie oko (modré Tigrie oko)
Planéta Pluto
Použitie Pre uvoľnenie sa od viny, pre odpustenie a nápravu hádok, pre voľbu správnej kariéry, vo všetkých závažných verejných a finančných veciach, pre zbavenie sa kritických ľudí a pre sebahodnotu.

worldXXI
Svet

Svet predstavuje dosiahnutie cieľa, vnútorný mier a šťastie. Je to konečný výsledok všetkého nášho snaženia. Je to definitívny cieľ, ku ktorému vedú všetky ostatné karty.

U tejto karty neslobodno zabudnúť na to, že je to aktívna karta – nemôžeme len sedieť a čakať na blažensoť, ale sa o ňu musíme postarať.

Predstavuje aj cestovanie, nový domov alebo ukončenie školy.

Obrátená karta: Ťažké bremeno. Strach. Nedokonalosť. Nemožnosť dosiahnuť, čo sme si predsavzali. Sklamanie. Chýbajúca vízia. Ľútosť. Podprahové obavy sťažujú rozhodovanie. Strata nadšenia pre nové projekty. Roztrieštená energia. Nedotiahnutie veci do konca.

Magické priradenia
Farba mnohofarebná
Rastlina petržlen
Kadidlo vres
Olej grapefruit
Kameň akvamarín
Planéta Saturn
Použitie Pre rituály rozširovania obzorov, pre dlhé a ďaleké cesty, pre povýšenie, oslobodenie sa od minulosti, environmentálne a ekologické záležitosti, sebadôveru a šťastnú budúcnosť.

Prevzaté z Eprakone

Ako sa vám páči článok?

Pre vyhodnotenie zakliknite počet hviezdičiek.

Priemerné hodnotenie / 5. Počet hlasov:

Hodnoťte ako prví!

Pridaj komentár

Sú veci medzi nebom a zemou... a volajú sa "nekopírovať". :-)
%d blogerom sa páči toto: