Q&A: dnes Slabosť a podriadenosť

()

Ako dnešnú otázku na zamyslenie som vybrala citát z Olafa Jacobsena, pri ktorom som sa musela zastaviť a začať špekulovať 😉 :

„Slabosť je dôležitý stav, z ktorého sa každý človek môže niečo naučiť – pokiaľ je už tak ďaleko.“

Ešte než dostanete priestor vy: Jacobsen používa slovo „Unterlegenheit“, ktoré v sebe obsahuje okrem spomínanej slabosti („slabší ako“) aj pocit malosti („menej než“) , bezvýznamnosti, menejcennosti, neschopnosti vyargumentovať si svoje a podriadenosti (teda závislosti na vôli niekoho iného).

A teraz otázka na vás: čo presne sa z tohto pocitu „menej než“ môžeme naučiť? Ako môže byť pre nás dobrý?

Ako sa vám páči článok?

Pre vyhodnotenie zakliknite počet hviezdičiek.

Priemerné hodnotenie / 5. Počet hlasov:

Hodnoťte ako prví!

5 názorov na “Q&A: dnes Slabosť a podriadenosť”

 1. Vo vztahu k osobam, ako Unterlegenheit – naucil ma, ze to ja som si ho ‘vybrala’, resp. aj keby nevybrala, ze ja ho uz teraz dokazem obratit, napriklad aj pomocou vnutorneho monologu. Ze ja mam tu moc (ne)citit sa tak.

  Vo vztahu k univerzu – slabost v zmysle byt sucastou vacsieho celku, ktoreho zakonitostiam podlieham, je okej – lebo mi to naznacuje, ze existuje ‘vyssi zmysel/princip’. To sa citi dobre, dava mi to pocit domova.
  (Tam sa ale necitim menejcenne, ani bezvyznamne, ani neschopne uhrat svoje, takze to uz som mozno v inom kosicku.)

  Hm. Trochu jak v lete na saniach na tuto temu 🙂

  1. Ja v tom tiež celkom nemám jasno, preto som to hodila ako tému do diskusie, aby som si utriasla, čo si o tom vlastne myslím… Inými slovami: Aby mi zvyšok zo mňa napovedal, čo si má myslieť táto časť celku 😛 .

 2. Rozmýšľam, rozmýšľam… Keď som „podradená“, teda slabšia, nemôžem ísť na veci tak, ako by som chcela, a musím si hľadať „náhradné cestičky“. Ja mám napríklad zlé ruky a nič, na čo treba silu prstov, nezvládam. Ale v kuchynskej skrini mám uložené inštalatérske kliešte (tzv. rórcangle 😉 ) a keď potrebujem otvoriť napr. balenie párkov, robím to pomocou nich.

  A iné veci, ktoré nezvládam, ma možno učia požiadať o pomoc? Uznať, že na svete nie som sama? Že tí druhí sú pre mňa dôležití a potrebujem ich?

  Možno keď sme „podriadení“, rozvíjame nejaké iné zručnosti, ktoré by inak nedostali šancu, keby sme všetci boli borci.

  Hehe 😛 – naučilo ma to manipulovať. Ľudí, ale aj priebeh života. A tak v 45% prípadov som to dala. 😀 No,možno v 30%… ale to je ešte vždy lepšie než 3%, no nie? 😉 Naučilo ma to predvídať a vopred sa pripraviť na všetky možné situácie, hoci nakoniec sa vždy udeje niečo, s čím som nerátala – ale aj to nejako dávam. Nie elegantne, ale zatiaľ som ešte všetko prežila. 🙂

  1. Áno, učenie požiadať o pomoc👌.
   Moja skúsenosť spred dvoch týždňov ako som zostrihávala vysoké tuje – veď ja to zvládnem sama ako pri iks iných veciach a odvtedy mám presilené zápästie a nedá sa mi nič ťažké zdvíhať.🥴

Pridaj komentár

Sú veci medzi nebom a zemou... a volajú sa "nekopírovať". :-)
%d blogerom sa páči toto: