Poznatok

Hovorím o tebe – alebo o sebe?

()

„Som to, čo si myslím o tebe v tom okamihu, kedy si to o tebe myslím. Je jedno, či to popieram alebo nie – jednoducho to tak je: som to, čo si myslím o tebe v tom okamihu, kedy si to o tebe myslím.

Napríklad: „Ty si taký krutý!“ Cítite to? Aké kruté je odo mňa ukazovať ti niečo, čo nie si pripravený vidieť! Alebo… čo pre teba nemusí byť pravda.

Z pozície koho práve hovorím? Spomínate si na tie tri pozície? Moja, tvoja a pozícia Univerza (alebo Boha či akokoľvek inak si to chcete nazvať).

A ak sa práve venujem posudzovaniu teba, nevenujem sa tomu, aby som pozrel na seba… a tak na sebe nepopracujem.

Takže poďme využiť všetky tieto posudzovania v náš prospech. Spochybnime ich a vráťme ich späť k sebe. Ja som to, čo si myslím o tebe v tom okamihu, kedy si to o tebe myslím.“ — Byron Katie

Preto sa hovorí, že niekto iný je naším zrkadlom – pretože to, čo v ňom vnímame, musíme mať schopnosť vnímať – a teda sme sa s tým už museli niekedy v našom živote stretnúť. Museli sme to zažiť. Buď u seba – alebo u niekoho iného. A tak nám naše vnímanie tohto človeka zrkadlí náš zážitok z minulosti.

Ako sa vám páči článok?

Pre vyhodnotenie zakliknite počet hviezdičiek.

Priemerné hodnotenie / 5. Počet hlasov:

Hodnoťte ako prví!

11 názorov na “Hovorím o tebe – alebo o sebe?”

 1. ..a mi to připomnělo článek z tohoto týdne na eprakone – svet hojnosti a nedostatku, či spíš ten plamenný projev, kluka chápu i v tom razantním, protože ty dvě věci se tak mohly projevit díky emocím toho kluka. Anebo, jak říká Elvíra slabší energie emoce se nabalí na silnější energii slova.

  1. Je to tam napísané, ale len tak nenápadne: pozícia „ja“, pozícia „ty“ a pozícia „Univerzum“. Niečo je moja vec, tvoja vec alebo Božia vec. Zakladá sa to na The Work od Byron Katie a ide takto nejak:

   Máš pocit, že niečo sa nemalo stať. Ten odpor, ktorý voči situácii kladieme, nám pôsobí bolesť a utrpenie. Traumatizuje nás. Napríklad si povieme, že nás niekto krivo obvinil za zrážku a že už s týmto typom človeka nechceme mať v budúcnosti do činenia – čím obmedzujeme svoje budúce možnosti, ochudobňujeme sa. Stalo sa to raz a my to nosíme v sebe a znovuoživujeme každý deň. Potrebujeme ten zážitok neutralizovať, relativizovať, aby neoklieštil naše možnosti reagovania.

   Byron Katie hovorí, že sú 3 druhy vecí: moja vec, tvoja vec a božia vec. A veľa z nášho utrpenia pochádza z toho, že nežijeme v svojej veci, ale sa miešame do veci niekoho iného. A všetko je nejaký príbeh, v ktorom sme niekým. The Work pomáha porozumieť, v čom náš problém, náš zlý pocit spočíva. Napríklad si vezmime situáciu, kde sme sa náhodou zgrcli autami s Ferom a on ma teraz obviňuje, že za to môžem ja: „Som nahnevaný, pretože Fero ma obviňuje, že som zapríčinil našu zrážku.“

   Otázka č. 1: Je to pravda?
   Otázka č. 2: Si si absolútne istý, že ťa Fero viní z tej zrážky?
   Otázka č. 3: Ako reaguješ, keď veríš tejto myšlienke? Čo sa deje, keď veríš, že ťa Fero viní zo zrážky? (všetko, čo sa vynorí; bude toho viac)
   Otázka č. 4: Kto by si bol bez tej myšlienky/predstavy, že ťa Fero viní z nehody?

   A teraz myšlienku otoč do protikladu:
   Najprv sa obráť na „ja“ v danej situácii: miesto „Fero viní mňa zo zrážky“ povieš „JA viním mňa zo zrážky“ – a pohľadaj niekoľko dôkazov (aspoň 3), že to tak je. VŽDY sa nejaký ten dôkaz nájde (inak by sme nemali na situáciu emocionálnu reakciu 🙂 ). Tu sa prejaví to, že v situácii, kedy sme si neboli absolútne istí, že sme urobili všetko, aby k zrážke nedošlo, sme odsmerovali každú vinu od seba pripísaním Čierneho Petra tomu druhému. Učí nás to niesť náš podiel viny na tom, čo nastalo.

   Teraz sa obráť na „ty“: miesto „som nahnevaný, pretože ma Fero viní zo zrážky“ to obrátime na „som nahnevaný na seba, pretože viním Fera z toho, že zapríčinil zrážku“. A zasa niekoľko príkladov, že to je pravda. A otočíme pôvodnú výpoveď do protikladu: „NIE som nahnevaný na Fera, že ma obviňuje, že som zapríčinil nehodu.“

Pridaj komentár

Sú veci medzi nebom a zemou... a volajú sa "nekopírovať". :-)
%d blogerom sa páči toto: